loading
0212 495 25 26 İletişim Sepetim Hesabım
almaluk

Lazer Yazıcılar

Lazer Yazıcılar Fiyatları ve Modelleri

Lazer Yazıcılar Fiyatı ve Modelleri

Birçok bilgisayar ve teknoloji uzmanı, gelecekte artık fiziksel belgelere ihtiyacımız olmayacağına inanıyor. Her şey tamamen dijital olacak, böylece daha fazla metin belgesi, sanat eseri, tasarım, el ilanı veya fiziksel olarak elimizde tutabileceğimiz herhangi bir şeyi yazdırmak zorunda kalmayacağız. Lazer Yazıcılar, bilgisayarlarda yeni olan kişiler için harika bir temel yazıcı veya ona attığınız herhangi bir yazdırma işini üstlenmeye hazır gelişmiş bir makine olabilir. 
Lazer Yazıcılar, metin veya görüntüleri kağıda kalıcı olarak çizmek için küçük ışık huzmeleri veya lazerler kullanır. Işık bazlı baskı, 1969'dan beri olduğu gibi yeni bir teknoloji değil. Xerox'ta çalışan bir çalışan tarafından icat edildi. Xerox, fotokopi makineleri yarattığı ve ürettiği için zaten önemli bir şirketti.


Lazer yazıcılar nasıl çalışır?
Elektronların, lazerlerin, elektrik yüklerinin, ısının ve kaynaştırıcı merdanelerinin ve diğer birçok hareketli parçanın gücüyle bir lazer yazıcı, kullanıcının komut verdiği herhangi bir dosyayı yazdırabilir. Ama bu tam olarak nasıl oluyor?
İlk olarak, lazer yazıcının yazdırılacak bir bilgi alması gerekir yani bilgisayardan herhangi bir şeyin print edilmesi gereklidir. Kullanıcı yazdırılabilir bir dosya gönderdiğinde, elektronik devre adı verilen bir mikroçip, dosyayı yazıcının diline çevirir .
Mikroçip dosyayı işledikten sonra yazdırma zamanı gelir. Bir şarj silindiri, elektron yükleri oluşturmak için harekete geçer ve ardından bu yükleri, yazıcının foto iletken tamburu adı verilen başka bir parçasının yüzeyine yerleştirir. Her bir foto iletken tamburu, söz konusu yazıcı türü için özel olarak oluşturulur.

Yazıcının içindeki bir lazer, fotoiletken tambura milyonlarca kez vurur. Bazı lazerler, foto iletken tamburuna 60 milyon veya daha fazla kez vurur. Bu işlem, yüksüz bir elektrostatik görüntü oluşturur.
Şimdi yazıcının tonerle çalışma zamanı. Bir geliştirici rolü, toner toplama silindiri tarafından tonerle kaplanır. Ayrıca geliştirici rolünü de olumsuz etkiledi.
Geliştirici rolü ve fotoiletken tambur temas etmeden önce, geliştirici rulosunu kaplayan toner miktarının yalnızca on beş mikron yüksekliğinde olması için bir doktor bıçağının tüm fazla tonerleri çıkarması gerekir.
Artık foto iletken tamburu ve geliştirici rolü bir araya gelebildiğine göre, yüksüz foto iletken tamburu ve geliştirici rulosundaki negatif yüklü toner birbirini çeker.
Artık kağıt devreye girebilir. Kağıt, foto iletken tamburu ile transfer merdanesi arasında yuvarlanırken, transfer merdanesi zayıf bir pozitif yüke katkıda bulunur, böylece negatif yüklü toner tamburdan kağıdın yüzeyine aktarılabilir.
Görüntünün tamamı kağıda yazdırıldıktan sonra, kağıdın kaynaştırıcı silindirlerinden geçmesi gerekir. Bu silindirler, toneri kağıt üzerinde eritebilmek için 200C derecenin üzerine kadar aşırı ısınırlar.
Kağıt, kaynaştırıcı merdanelerinden geçtikten sonra, kullanıcının onu alabilmesi için tepsiye yerleştirilir.


Lazer Yazıcı Bakımı
Yukarıdaki tüm süreç, bir lazer yazıcının dosyayı kağıda nasıl yazdırdığıdır. Ancak artık foto iletken tamburu, toner toplayıcı rulosu ve geliştirici rolü kullanıldığına göre, yazıcı kullanıcısının yeni bir dosya yazdırabilmesi için bu bileşenlerin sıfırlanması gerekir.
Foto iletken tamburundaki tüm fazla tonerleri sıyıran bir temizleme bıçağı vardır. Geliştirici rolü, rakle dram üzerindeki bıçağıyla yüzeyindeki tüm fazla toneri sıyırır, yani temizdir.
Tüm bu sürecin tamamlanmasının bir dakikadan az sürmesi oldukça şaşırtıcı. Ayrıca, toner bir sıvı olmadığı için, yazıcı kullanıcısının tasarımının basılı olduğu kağıdı alıp kuruması için bir kenara koymasına gerek yoktur.


Lazer yazıcılar ne tür mürekkep veya boya kullanır?
Tüm lazer yazıcılar yazdırmak için toner kullanır. Toner sıvı bir boya değildir. Bunun yerine organik bileşiklerden oluşan bir toz boyadır. Tüm yazıcı kullanıcılarının, yazıcı satış görevlileri de dahil olmak üzere çoğu kişinin mürekkep ve toneri birbirinin yerine kullandığını bilmesi gerekir. 
Mürekkep ve toner aynı işi yaparken, mürekkep tonerden çok farklıdır. Lazer yazıcısı olan biri yazdırmak için mürekkep kullanamaz ve mürekkep püskürtmeli yazıcısı olan biri yazdırmak için toner kullanamaz.

Lazer baskı deneyiminizi geliştirmek için birkaç ipucu
Bir belge lazer yazıcıdan görünür fırça darbeleri ve pul pul dökülmüş tonerle çıkıyorsa, kaynaştırıcıda bir sorun var demektir. Kaynaştırıcı, tonerin kağıdı boyayabilmesi için aşırı ısınan yazıcının parçasıdır.
Bir yazıcı deneyiminde çok fazla kağıt sıkışması varsa, bu genellikle kağıdı işleyen mekanizmaların kirli olduğu ve temizlenmesi gerektiği anlamına gelir.
Kağıtta çok fazla toner fazlası varsa ve çizgiler olması gerekenden daha kalınsa, yazıcı bıçağı fazla tonerin tamamını çıkarmamış olabilir. Onarmak bir profesyonelin yardımını gerektirir.

Satın aldığınız Lazer yazıcıda yüklü olan yazılımın türüne bağlı olarak lazer yazıcı kullanmak basit veya zor olabilir. Bir lazer yazıcı satın aldığınızda, o yazıcı ve markası hakkındaki incelemelere göz atın. Ve yazıcınızı asla nemli bir alana koymayın.

DEVAMINI OKU