loading
0212 495 25 26 İletişim Sepetim Hesabım
almaluk

Toner

Toner Fiyatları ve Modelleri

Toner Fiyatı ve Modelleri

Toner, Lazer yazıcıların ve fotokopi makinelerinin ilginç yönlerinden biri de tonerlerdir. Yazıcının mürekkebi uygulaması yerine, kağıt aslında toneri yapışıp tutar. Tonerin kendisi mürekkep değil, plastik ve pigmentten yapılmış elektrik yüklü bir tozdur. Lazer yazıcılar toner kartuşları kullanırken, mürekkep püskürtmeli yazıcılar mürekkep kartuşları kullanır. Tonerin iki bileşeni olan plastik ve pigment, baskı sürecinde basit bir role sahiptir. Pigment rengi sağlarken, plastik ısıtıldığında ve eridiğinde pigmentin kağıda yapışmasını sağlar. Eritme işlemi, lazer tonere mürekkebe göre avantaj sağlar, çünkü kağıt liflerine sıkıca yapışır, bulaşmaya ve akmaya karşı dirençlidir. Bu aynı zamanda metnin kağıt üzerinde keskin görünmesine yardımcı olan eşit, canlı bir ton sağlar. Tonerin bir diğer avantajı da maliyetidir. Ofisler genellikle lazer yazıcıları seçer çünkü toner kartuşlarını değiştirme maliyeti mürekkep püskürtmeli yazıcı kartuşlarından daha düşüktür ve lazer yazıcılar genellikle mürekkep püskürtmeli yazıcılardan biraz daha pahalıdır.

Daha önceki fotokopi makinelerinde, bu düşük maliyetli tonerler kullanılmaktadır. İlk 1984 Hewlett-Packard LaserJet'in sonraki fotokopi makineleri ve lazer yazıcıları, doğrudan toner kartuşlarından dan beslenir. Renkli fotokopi makinelerinde ve yazıcılarda kullanılan lazer toner kartuşları CMYK renk setler halinde gelir ve karıştırılarak çok geniş bir renk gamının oluşturulmasına olanak tanır ve renkli tonerler ile çıktı alınması sağlanır.


Yazıcı Tonerini Ne Sıklıkta Değiştirmeliyim?
Yazıcı toner kartuşlarının son kullanma tarihi olmamasına rağmen, yazıcı tonerini çok uzun süre saklarsanız kalitelerini kaybedebilirler. Bir toner açılmamış veya kullanılmamışsa, ortamınızın nem düzeyine ve yazıcınızın saklandığı yere bağlı olarak 2 yıla kadar dayanabilir.

Toner alırken nelere dikkat edilmelidir?
Çok sayıda belge yazdıran kullanıcılar için yazıcı toneri kullanımının daha ucuz olduğuna inanan birçok uzman var. Toner kullanılan yazıcının modeline ve mevcut mürekkep kartuşlarının performansına bağlı olarak seçilir.

Ancak bize en uygun toneri nasıl seçebiliriz? Toner kartuşlarının kullandığı yazıcılar lazer yazıcılardır.

Bu anlamda, piyasada bulunan farklı toner türlerini karşılaştırmamıza izin veren bazı kriterler vardır, bu nedenle satın almadan önce bunları bilmeniz çok yardımcı olacaktır.
Bu nedenle öncelikle yazıcınızın kullandığı tonerin toz mu sıvı mı yoksa lazer mi olduğunu bilmek önemlidir. Görevi kolaylaştırmak için, yalnızca ekipmanınız tarafından kullanılan sınıftaki tonerleri karşılaştırmanızı öneririz.
Ardından, genellikle ömür boyu kartuş dediğimiz mürekkep kartuşlarınızın ne tür bir performansa sahip olduğunu bilin ve belirleyin. Genellikle toner kutusunun üzerine yazdırılan bir sayıdan oluşur. Ancak, üreticinin web sitesinde de bulunabilir. Elinizde bulunan bu gösterge ile bir toner kartuşundan yazdırılabilecek sayfa sayısını görebilirsiniz. Yani tek yapmanız gereken, almayı düşündüğünüz tonerler için o model toneri satın almak.
Bu işlemi kolaylaştırmak için toner performansını hesapladığınız sayfa sayısını yazıcı toner fiyatına bölmelisiniz, işlemden her sayfanın maliyetini elde edeceğiz. Yine, satın almayı düşündüğünüz tüm tonerlerin sonuçlarını karşılaştırmanız gerekecek; bu, tonerin gerçek fiyatının ne olduğunu kontrol etmenize yardımcı olacak bir karşılaştırmadır. Ancak sayfa başı maliyet bazında bu karşılaştırmayı yaparsak uzun vadede fiyatı en yüksek olanın daha fazla getiri sağlayabileceğini görürüz.
Son olarak, tonerin kullanım ömrünü bilmek ve karşılaştırmak da önemlidir. Ve bazı durumlarda bir buçuk yıldan az sürebilir, bu nedenle zamanında izlenim bırakan kullanıcılar için uygun bir seçim olmayacaktır. Bu nedenle, satın alacağımız toneri seçmeden önce yapılacak baskı sayısını, bunların ritmini ve süresini hesaba katmalıyız.
 

Tonerli Yazıcıların Avantajları
Yazıcı toneri, ev veya ofis ortamında birçok avantaj sunar. İşte dikkate alınması gereken en önemli noktalar.
Toner daha hızlı yazdırma sağlar:Lazer yazıcılar, mürekkep püskürtmeli muadillerine kıyasla lazerin hassasiyeti nedeniyle yıldırım hızında baskı sunar.
Hassas baskı, yüksek kaliteli baskılar oluşturur:Bir lazer yazıcıdan yazdırılan sayfalar, toner sayısız kullanıma hazır kaliteli görüntüler ve keskin, net metinler sergiler. 
Toner zaten kuru toz olduğu için "kurumaz":Yazıcı mürekkebinin aksine, toner kartuşları zaten toz halinde olduklarından kuruma riski taşımazlar. Yazıcınızı çok sık kullanmasanız bile toner uzun süre dayanır.
Toner, yüksek verimlilik ve rahatlık sağlar:Lazer yazıcılar genellikle ofis ayarları için tercih edilen cihazlardır. Toner, hızlı, yüksek kaliteli ve talep üzerine baskı kolaylığı sunar.    

OEM Tonerler
Yüksek kaliteli baskı malzemeleri arıyorsanız, oem toner alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus kullandıgı toz'un kalitesi ve tonerin icinde dram denilen parçanın ömrüdür. Daha sonra yazıcınıza uyumlu olan modeli seçmenizdir. Bazı yazıcılar oem toner kullanımında yazıcı veya fotokopi makinesinin garanti dışı kalmasına sebep olabilir.

DEVAMINI OKU