loading
0212 495 25 26 İletişim Sepetim Hesabım
almaluk

İş İstasyonu Masaüstü

İş İstasyonu Masaüstü Fiyatları ve Modelleri

İş İstasyonu Masaüstü Fiyatı ve Modelleri

Bir profesyonelseniz ve işinizin bir parçası olarak karmaşık uygulamaları çalıştırmak için ortalamanın üzerinde, maliyetli ve güçlü bir bilgisayar kullanıyorsanız,  o zaman bir Masaüstü İş İstasyonu Bilgisayarı kullanıcısısınız.
Bir iş istasyonu bilgisayarının ne olduğunu bir bütün olarak anlamak için, aşağıdakileri çıkarmak için bir iş istasyonu bilgisayarının anlamını çözebiliriz.
Bir profesyonelseniz ve işinizin bir parçası olarak yüksek işlem gücü gerektiren uygulamaları çalıştırmak için ortalamanın üzerinde, maliyetli ve güçlü bir bilgisayar kullanıyorsanız,  o zaman bir İş İstasyonu Bilgisayarı kullanıcısısınız.

  1. İş istasyonları profesyoneller tarafından kullanılır.
  2. İş istasyonları, belirli oldukça gelişmiş işleri yürütmek için kullanılır.
  3. İş istasyonları,  normal bilgisayarlardan çok daha pahalıdır.
  4. İş istasyonları çok daha gelişmiş donanıma sahiptir.

İlk 2 nokta bize İş İstasyonu Bilgisayarlarının kullanıcıları ve amacı hakkında bilgi verir.
Son 2 nokta bize İş İstasyonlarının kendileri hakkında bilgi verir; pahalı olmaları ve gelişmiş ve benzersiz özel donanımlara sahip olmaları.
Özellikle 3. madde, İş İstasyonu Bilgisayarı nedir temel sorumuzun yanıtına giden yolu sağlar.
Masaüstü İş İstasyonları pahalıdır ve  üstün donanım içerir ve üstün yazılım kullanarak çalışır; dolayısıyla yüksek maliyet.
Masaüstü İş istasyonu kullanıcıları genellikle, işleri ortalama bir küçük işletme bilgisayarı kullanıcısının ihtiyaç duyacağından çok daha fazla bilgi işlem gücü gerektiren bilim adamları, mühendisler, mimarlar ve dijital medya içerik yaratıcılarıdır .
Bazı Workstation Bilgisayarları, AutoCAD , Avid Xpress Studio HD, 3D Studio Max, vb. gibi yalnızca belirli bir uygulamayla kullanılmak üzere tasarlanmıştır.
Workstation Bilgisayarının yazılımla uyumluluğunu sağlamak için, bazı üreticiler  yazılım geliştiricilerinden bir onay sertifikası almaya çalışır.
Sertifikasyon süreci, iş istasyonunun fiyatının birkaç basamak yükselmesine neden olur.
İş İstasyonu Masaüstü Fiyat bir yana, profesyonel amaçlar için güvenilirlik, bu bilgisayarların sunduğu garantilerden biridir. Bu, ilk satın alma maliyetinden daha önemlidir.

Bir Workstation Bilgisayar, grafik tasarım, video düzenleme, CAD, 3 boyutlu tasarım veya diğer CPU ve RAM yoğun programlar gibi üst düzey uygulamalar için kullanılan kişisel bir bilgisayardır . Bir iş istasyonunda tipik olarak birinci sınıf, hızlı işlemci, birden çok sabit sürücü ve çok fazla RAM bellek bulunur. Bir iş istasyonu masaüstü, özel düzenleme çalışmaları için özel ses, video veya işlem kartlarına da sahip olabilir. Bir iş istasyonu, bilgisayar üreticileri tarafından profesyonel kullanıcılara


İş İstasyonu Bilgisayarların Özellikleri Nelerdir?
Masaüstü İş İstasyonu Bilgisayarlar Server yöneticileri, veri bilimcileri, 3D Tasarımcılar- Grafikerler, Mühendisler, Video Editörleri gibi iş alanlarında tartışmasız kullanılan bilgisayarlardır. Şimdi gelelim Workstation bilgisayarların tipik özelliklerine
Anakart: İş İstasyonu Bilgisayarları için tasarlanan anakart, CPU'lar, RAM, Yığın Depolama Aygıtları ve çeşitli çevre birimleri gibi bileşenleri eklemek için mümkün olan maksimum seçenekleri sunar.
Desteklenen arabirimler, maksimum performans sunan arabirimlerdir. Bu anakartlarda genellikle birden fazla CPU için soketler, 4 veya daha fazla GPU ile arayüz oluşturma kapasitesi, çok sayıda sabit disk dizisini bağlamak için sayısız SATA yuvası ve çok sayıda DIMM yuvası bulunur.
Soketlere gelince, bu anakartlar bir Intel i7 İşlemciden çok daha fazla çekirdeğe sahip çok büyük CPU'yu destekleyebilen daha büyük soketler sunar. 32 çekirdekli Intel Xeon W-3200 İşlemciyi işleyebilen devasa bir sokete sahiptir. 4 adet çift katlı Nvidia Tesla veya Nvidia Quadro ekran kartını destekleyebilir. Ayrıca, 1,5 TB RAM'i destekleme kapasitesine sahip 12 DIMM yuvası sunar. Ve bu sadece yüzeyi zar zor çiziyor.
Sunucu sınıfı sağlam aktarım hızları sağlayan çift 10G LAN bağlantı noktası sunar. En yeni USB 3.2 arayüzleri. Özel tasarlanmış ısı emiciler, çoklu NVMe SSD yuvaları vb.
İşlemci: İş istasyonları, birden fazla çekirdeğe sahip CPU'lar kullanır ve örneğin 32 çekirdeğe kadar çıkabilir.
CPU'lar aynı zamanda çoklu iş parçacığını (Intel ve AMD tarafından kullanılan farklı teknikler) destekler, böylece CPU çekirdeklerinin mantıksal sayısı fiziksel sayıyı ikiye katlar. Bu, dört çekirdekli bir işlemcinin normalden çok daha fazla iş parçacığını işleyebileceği anlamına gelir.
İş istasyonları, paralel işlemeyi daha da ileri götürmek için birden çok CPU kullanabilir   .
İş İstasyonu CPU'ları ayrıca   normal CPU'lardan çok daha büyük on-die önbelleklere sahiptir.
Burada dikkat edilmesi gereken nokta, İş İstasyonlarında çalışan yazılımların,  sistemin sunduğu paralel işlemden faydalanacak şekilde programlanması gerektiğidir .
Aksi takdirde, ek işleme kaynakları kullanılmadan kalacaktır.
İş istasyonu bilgisayarları tarafından tipik olarak kullanılan CPU, Intel Xeon, Intel Core i9 veya AMD Ryzen Threadripper işlemcilerdir.
Yapılan incelemeye göre  Intel Core i9-9980XE  (18 Çekirdek, 4,5 GHz) ve  AMD Ryzen Threadripper 2990WX  (32 Çekirdek, 4,2 GHz) şu anda en iyi performans unvanını elinde tutuyor.
Ancak, 28 çekirdekli Intel Xeon W-3275 gibi Intel Xeon işlemcileri  , maksimum 4,40 GHz hıza sahip devasa 38,5 MB Önbellek bulmak alışılmadık bir durum değildir  .
Bunu , yalnızca 8 Çekirdeğe (hiper iş parçacığı olmadan) ve 12 MB önbelleğe sahip yüksek performanslı ticari Core i7-9700K işlemciyle karşılaştırın.
Bellek: İş İstasyonlarında tipik olarak kullanılan RAM,  ECC (Hata Düzeltme Kodu) RAM'dir.
Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür RAM, bellek hatalarını sistemi etkilemeden önce otomatik olarak düzeltir ve bu şekilde sistem çökmelerini önler ve sizi kesinti süresinden kurtarır.
Bunun yanı sıra, tipik bir iş istasyonu bilgisayarı  terabaytlarca  RAM'e sahip olabilir.
Tipik bir yüksek performanslı bilgisayarda 16, 32 veya maksimum 64 GB RAM bulunur.
RAID (Yedekli Bağımsız Disk Dizisi): RAID teknolojileri,  Yığın Depolama cihazlarında (Sabit diskler) yedeklilik sağlayarak veri kaybı korumasına izin verir .
RAID, birden çok Sabit diskin alanını tek bir diskte birleştirir ve fiziksel depolamayı şeffaf bir şekilde yönetir.
RAID kullanırken toplam depolama alanının belirli bir yüzdesi depolama için kullanılamaz hale gelir, ancak veri kaybından kurtulursunuz.
Bir sabit diskin arızalanması durumunda, uygulamayı veya sistemi durdurmadan “ Çalışırken değiştirilebilir ” veya anında değiştirilebilir.
Bu, sabit disk arızasının iş istasyonunda çalışan uygulama tarafından pratik olarak fark edilmediği anlamına gelir.
Ayrıca birçok farklı türde RAID yapılandırması vardır.
SSD (Katı Hal Sürücüleri): SSD'ler, Yığın Depolama Aygıtlarında yeni bir büyük keşiftir. Geleneksel Sabit disklerin aksine, SSD'lerde dönen disk dizileri ve okuma kafaları yoktur.
Bunun yerine, SSD'ler verileri RAM'e çok benzeyen katı hal bileşenlerinde depolar.
Yani hareketli parçaları yoktur ve ayrıca son derece hızlı okuma ve yazma (erişme) kabiliyetine sahiptirler. SSD'ler henüz geleneksel Sabit disklerden çok daha az kapasiteye sahiptir ve çok pahalıdır.
Başlıca takasları, çok yüksek performansları ve şoklardan kaynaklanan hasarlara karşı düşük duyarlılıklarıdır.
GPU: İş İstasyonlarında kullanılan GPU, özellikle CAD uygulamalarında hızlı 2D veya 3D grafik görüntü oluşturma ve işleme için performans ve hassasiyet açısından çok daha üstündür.
Örneğin NVIDIA, Quadro ve Tesla adlı iş istasyonu ürün serisini sunar.
Bunlar, oyun oynamak için GeForce kartları kadar iyi olmasalar da, bilimsel hesaplamalar için mükemmeldirler ve bu nedenle araştırmaya dayalı işler için çok daha üstündürler.
Çoklu Ekran: Profesyonellerin İş İstasyonu Bilgisayarları ile birden fazla ekran kullanması çok yaygındır.
Tek bir ekran basitçe amaca hizmet etmez. Zincirleme çoklu ekranlar, kullanıcıların aynı anda birkaç pencereyi tam ekran modunda açmasına veya daha fazla masaüstü alanı yaratmak için masaüstlerini genişletmesine olanak tanır.
Her görüntü ekranı, İş İstasyonunda ayrı bir bağlantı terminali gerektirir. Ayrı grafik kartları genellikle birden çok bağlantı soketini destekler.
Kaç ekran eklendiğine bağlı olarak, birden fazla Grafik kartı takılması anlamına gelse bile, karşılık gelen sayıda bağlantı soketi sağlanmalıdır.
İşletim Sistemi: Güvenilir İşletim Sistemi, İş İstasyonlarında önemli bir rol oynar. Profesyonel kullanım, aşırı sistem performansı ve profesyonel uygulamalar için çok yararlı olan gelişmiş özelliklerin sağlanmasını gerektirir.
İşletim Sistemleri bu ihtiyaçları karşılayabilecek kapasite ve yeteneğe sahip olmalıdır. Microsoft'un  Windows işletim sisteminin Sunucu sürümleri, Bilgisayarların profesyonel ve gelişmiş uygulamaları için maksimum destek sağlar.
Benzer şekilde, Linux, Unix, HP-Unix ve Mac OS Server'ın birçok çeşidi gibi diğer işletim sistemleri,  İş İstasyonları için son derece kararlı, verimli ve güçlü işletim sistemi ortamı sunar.

DEVAMINI OKU