loading
0212 495 25 26 İletişim Sepetim Hesabım
almaluk

Access Point&Router

Access Point&Router Fiyatları ve Modelleri

Access Point&Router Fiyatı ve Modelleri

Bilgisayar teknolojisi, ağ sistemi ve internet ortamı, kullanıcıların kafasını karıştırabilecek yeni terim ve cihazlarla birlikte gelişmektedir. Bu, hangi cihazın satın alınacağına, hangisinin belirli bir amaç için daha iyi olduğuna veya daha genel olarak konuşursak, farklı cihazların ne işe yaradığına ilişkin birçok sorunun ortaya çıkmasına yol açabilir. Wi-Fi kullanıcılarının çoğu bir Router (ağ yönlendirici) görmüş olmalıdır; bazıları nasıl çalıştığını bile biliyor olabilir. Bununla birlikte, farklı işlev kabiliyetine sahip benzer türde bir cihaz, Access Point (erişim noktası), resme geldiğinde, çok fazla kafa karışıklığı ortaya çıkabilir. Ama hiç merak etmeyin;  Access Point ve Routerı, çalışma yöntemleri, farklılıklar ve en önemlisi bu ağ cihazlarının nasıl çalıştığı ile ilgili tüm cevaplar sizin için hazır.

Access Point (Erişim Noktası) nedir?

Access Point, cihazların bir yerel alan ağına bağlanması için bir portal görevi gören bir kablosuz ağ cihazıdır. Access Pointler, mevcut bir ağın kablosuz kapsama alanını genişletmek ve ona bağlanabilecek kullanıcı sayısını artırmak için kullanılır.

Bir yönlendiriciden erişim noktasına giden yüksek hızlı bir Ethernet kablosu, kablolu sinyali kablosuza dönüştürür. Kablosuz bağlantı, genellikle erişim noktaları için mevcut olan tek seçenektir ve Wi-Fi kullanarak tüm cihazlarla bağlantılar kurar.

Router (Ağ Yönlendirici) nedir?

Router, iki temel işleve hizmet eden bir ağ aygıtıdır: 1 yönetilen bir yerel alan ağı oluşturmak için birden çok bilgisayarı, telefonu, tableti veya diğer aygıtı birbirine bağlar ve 2 uyumlu aygıtların tümüne bağlantı vererek İnternet erişimi sağlar.

Bir yerel alan ağı (LAN), yalnızca bir yönlendirici dağıtarak ve ona bir veya birkaç cihaz bağlayarak kurulabilir. Modern yönlendiriciler, kullanıcıların cihazları hem Ethernet kabloları aracılığıyla hem de kablosuz olarak (Wi-Fi kullanarak) bağlamasına olanak tanır.

Ancak, Router verileri yerel alan ağındaki cihazlara dağıtması ve iletmesi için, bir Ethernet kablosu aracılığıyla bir modeme bağlanması gerekmektedir.

 

Access Point ve Router Arasındaki Fark Nedir?

Router (Yönlendirici), bir yerel alan ağı kuran ve içindeki tüm cihazları ve iletişimi yöneten bir merkez görevi görür. Öte yandan Access Point, yerel alan ağı içinde aygıtların bağlanması için Wifi gibi başka bir konum sağlayan ve daha fazla aygıtın ağda olmasını olanak tanıyan bir alt aygıttır.

Kablosuz Routerlar Access Point görevi görebilir, ancak tüm Access Pointlar bir Router olarak çalışamaz. Routerlar yerel alan ağlarını yönetirken, dış ağ sistemleriyle iletişim kurarken, verileri birden fazla yönde toplar, dağıtır ve gönderir, bir bağlantı noktası kurar ve güvenliği sağlarken, Access Pointlar genellikle yalnızca bağlı olduğu ağ alanına erişim sağlar.

Kısacası Access Pointlar Wifi alanınızı genişletir, routerlar kablosuz özelliği varsa hem wifi alanınızı hemde ağınız genişletir.

DEVAMINI OKU