loading
0212 495 25 26 İletişim Sepetim Hesabım
almaluk

Barkod Yazıcılar

Barkod Yazıcılar Fiyatları ve Modelleri

Barkod Yazıcılar Fiyatı ve Modelleri

Barkod yazıcılar, günümüzde farklı pazar sektörlerinde kişiselleştirilmiş etiketlerin basılması için yaygın olarak kullanılmaktadır. Barkod yazıcı, bir ürünle ilgili bilgileri (fiyat, ürün adı, id vb) yazdırmayı görevini yapan teknolojik bir yazıcı türüdür.
Üretim fabrikaları, nakliye ve diğer pek çok şey gibi farklı pazar sektörlerinde yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Bu yazıcıların piyasaya çıkması, üretilen ürünleri çok daha kolay tanımlayabilen büyük firmaların ve üretim firmalarının işini büyük ölçüde kolaylaştırmış, ayrıca büyük mağazalarda satış süreçlerinin kolaylaşmasına ve çok daha fazlasına yardımcı olmaktadır.

Barkod Yazıcı Türleri Nelerdir?
Genel olarak, diğerlerinden çok daha etkili olan iki tür barkod yazdırma bulunabilir: termal transfer yazıcılar ve doğrudan termal transfer yazıcılar.
Termal barkod yazıcıların kullanımının püf noktası çok daha yüksek baskı performansı elde etmeleri ve bilgisayardan ya da mobilden gönderilen görüntünün kağıda (ya da etikete) çok daha iyi kalitede yazdırmaktadır bu sayede barkod okuyucular kolayca okur.
Hem termal kâğıtlara hem de doğrudan normal kağıtlara ve etiketlere kullanan termal yazıcılarda piyasada mevcuttur.
Termal yazıcılar en çok tavsiye edilenlerdir, ancak lazer teknolojisine sahip yazıcılar, inkjet yazıcılar ve RFID teknolojisine sahip yazıcılar ile barkodlar yazdırılabilir.


Barkod Yazıcıları nasıl çalışır?
Bugün, özellikle piyasadaki en tanınmış barkod yazıcıları olan termal yazıcıların işleyişi hakkında biraz daha bilgi edineceğiz. İşlem şu şekildedir: Yazıcı kafası, yazdırma sırasında kullandığımız kağıda yazdırmak (ısı uygulamak) için ısı transfer teknolojisini kullanır. Günümüzde en yaygın kullanılan kağıt ısıya duyarlıdır (baskılar daha iyi görünür), ancak diğer kağıt türleri de kullanılmaktadır. Barkod etiketi basımı tamamlandıktan sonra, o barkodu yorumlayıp faydalı bilgiye dönüştürebilen başka bir cihaza ihtiyaç duyulur. Kısacası bir barkod okuyucuya ihtiyacımız var. Bu nedenle baskı ve barkod okuyucunun bir bütün olarak çalıştığını her zaman göreceğiz. Mağazada satın aldığınız birçok ürünün barkod okuyucudan geçen etiketi olduğunu ve bu sayede satıcınıza ürünün fiyatını veya maliyetini verdiğini gördünüz mü? Her yeni ürün almak istediğimizde o ürünün kodunu bilgisayara girmek zorunda kaldığımızı ve mağazada binlerce farklı ürün ve kodun olduğunu hayal edin:
Tek bir kişinin saatler bir ürünü aradığını düşünün, envanter yönetimi için barkod basımının önemi çok açıktır.
Her şeyi çok daha hızlı ve hatta daha fazla rahat düzenlemenizi sağlar. Ek olarak, o etikete hangi bilgileri koyacağınıza karar veren siz olabilirsiniz ve yalnızca koda sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda kesinlikle çok yardımcı olacak diğer şeylerin yanı sıra ürün türünü de ekleyebilirsiniz. Kısacası yazdırılacak barkoddaki bilgileri siz seçebilir, firmanıza özel logolu barkod, etiket kullanabilirsiniz.


Barkod Etiket Yazıcıları
Barkod yazıcılar, doğrudan satmanız gereken ürüne yapıştırılabilen kendinden yapışkanlı etiket veya çıkartma üretmek için kullanılır. Ambalajınızın zaten bir barkod içermeden basıldığı veya ürününüzün şeffaf plastik gibi şeffaf bir ambalaj içinde geldiği durumlarda kullanışlıdırlar. Etiket gerektiren çok sayıda ürün üretiyorsanız, özellikle de sevkiyat için kartonları, kutuları veya paletleri izlemek ve takip etmek için dahili bir barkodlama sisteminden yararlanıyorsanız, kendi yazıcınıza yatırım yapmanız finansal açıdan mantıklı olabilir. Barkod yazıcılar aynı zamanda marketler, bakkallar, eczaneler, tekstil sektörü, kütüphaneler, bankalar ve büyük ambar veya depolama tesislerinde olduğu gibi varlık takip sistemleri için de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Barkod yazıcı, bir bilgisayar çevresel aygıtıdır ve bu nedenle, seçtiğiniz etiket boyutunun tasarımı ve hizalanması için uygun yazılımı yüklemenizi ve bu verileri yazıcının kendisine aktarmanızı gerektirir. Fabrika ve depolarda kullanım için çok hızlı endüstriyel yazıcılar bulunurken, perakende sektöründe masaüstü yazıcılar kullanılmaktadır. Varlık izleme etiketleri oluşturmak için küçük taşınabilir birimler bile mevcuttur. Başlangıçta etiket yazıcıları inanılmaz derecede pahalıydı ve yalnızca çok büyük perakende zincirleri tarafından kullanılabiliyordu, ancak mikroelektronik teknolojilerindeki çarpıcı gelişmeler sayesinde, masaüstü mürekkep püskürtmeli yazıcılarla aynı şekilde çok daha ucuz hale geldiler. Çoğu şirket, ihtiyacınız olan yazılımı satın aldığınızda yazıcıyla birlikte verir. 


 

DEVAMINI OKU