loading
0212 495 25 26 İletişim Sepetim Hesabım
almaluk

Ürünlerimiz

Veri Depolama Cihazları

Veri Depolama Cihazları Fiyatları ve Modelleri

Veri Depolama Cihazları Fiyatı ve Modelleri

Veri depolama cihazları, günümüz teknoloji dünyasında hala müşteriler ve firmalar için vazgeçilmez bir rol oynamaktadır. Bu tür aygıtları kullanarak verilerinizi nasıl yedekleyeceğiniz konusunda bilmeniz gereken pek çok gerekli bilgi vardır ve ihtiyaçlarınıza uygun doğru aygıtı seçmek sinir bozucu olabilir.
Günümüzün işletmeleri verilerle çalıştığından, bu bilgileri depolamanın güvenilir ve verimli yollarını bulmak her kuruluş için önemli bir önceliktir. Depolama türleri söz konusu olduğunda, her büyüklükteki işletme ve bütçe için çok çeşitli seçenekler vardır. Bu kadar çok seçenek, kuruluşunuzun gereksinimleri için hangi veri depolama türlerinin ideal olduğuna karar vermeyi zorlaştırabilir.

Veri Depolama Cihazları Nedir?
İşletmenizde topladığınız her bilgi potansiyel olarak önemlidir. Müşteri hesapları ve satın alma geçmişlerinden oluşan bir veri tabanı, her çalışanın insan kaynakları kayıtları, bordro veya alacak hesapları gibi mali bilgiler veya ürünlerinizin özellikleri gibi fikri mülkiyet olsun, bu bilgilerin erişebilmeniz için bir yerde saklanması gerekir. İşinizi yürütmek için gerektiği gibi kullanabileceğiniz cihazlardır.
Bugün, çoğu işletme bu bilgileri dijital olarak bilgisayarlarda saklıyor. Modern kuruluşlar dijital dönüşüm için çalışırken, sonsuz dosya dolapları ve kağıt dosya klasörleri günleri hızla kayboluyor. Çünkü veri depolama cihazları en iyi seçin olarak işletmelerde ve büyük verileri olan yerlerde yerini alıyor.


Veri Depolamanın Cihazlarının Önemi
Her yıl, iş verilerinin miktarı artıyor. Veri analitiği, nesnelerin interneti ve yapay zeka gibi ileri teknolojiler, çok büyük hacimlerde veri üretir ve kullanır. Bu, veri depolamanın her kuruluşun başarısı için her zamankinden daha kritik olduğu anlamına gelir. Veri depolama cihazları, bu hayati bilgileri ne kadar kolay ve verimli bir şekilde organize edebileceğinizin, yönetebileceğinizin, erişebileceğinizin, paylaşabileceğinizin ve kullanabileceğinizin anahtarıdır.
Kağıt kullanmak hem doğamıza verdiği zarardan dolayı hem de kolay deforme olması yüzünden depolama cihazları artık çokça kullanılmaktadır, depolama sistemleri çok daha hızlı ve güvenilir olmasının yanı sıra, dijital veri depolamanın başka birçok avantajı vardır:
Verilerin Korunması: Dijital veri depolama, büyük hacimli bilgilerin uzun süreler boyunca toplanmasını kolaylaştırır. 
Kolay Erişilebilirlik: Herkes ihtiyaç duyduğu bilgileri, dosya dolaplarıyla dolu bir odaya fiziksel olarak gitmek zorunda kalmadan doğrudan bilgisayarlarından ulaşabilir.
Veri Kurtarma: Depolanan veriler kopyalanarak kolayca yedeklenir, bu nedenle bir dosya kaybolur veya bozulursa kurtarma işlemi daha hızlı ve daha kolaydır. 
Daha Küçük Fiziksel Alan: Zaman içinde çok fazla yer kaplayan fiziksel dosya dolaplarına gerek yoktur ve daha fazla dijital kapasite eklemek basittir.
Artırılmış Güvenlik: Çok hassas veriler için, günümüzün gelişmiş güvenlik araçlarını ve özelliklerini kullanarak bu bilgileri dijital olarak güvence altına almanın ve korumanın birçok yolu vardır.
Kolay İşbirliği: Merkezi olarak depolanan verilere her yetkili kullanıcı erişebilir ve birlikte çalışırken ekipler arasında erişilebilir ve paylaşılabilir. 
Verimli Belge Yönetimi: Verileri dijital olarak kategorize etmek ve düzenlemek daha kolaydır ve bir bilgisayar masaüstünden veya başka bir bağlı cihazdan yapılabilir. 
Üretkenlik ve İş Akışları: Verileri dijital olarak kaydetmek, fiziksel sayfaları yazdırmaktan ve dosya dolaplarında saklanması gereken dosyalar oluşturmaktan daha az zaman alır. 

Veri Depolama Nasıl Çalışır?
Verileri bir bilgisayarda sakladığınızda, dijital bilgiler bir cihaza kaydedilir ve silinene kadar burada kalır. Depolama, bilgisayar belleğinden önemli ölçüde farklıdır: Bilgisayarınızın RAM'inden bilgilere hızlı bir şekilde erişebilseniz de, bu veriler bilgisayarınız kapatılana kadar yalnızca RAM'de bulunur. Ancak veri depolama, bilgisayar açık veya kapalı olsa da verileri tutar. Verileri bu şekilde uzun vadeli saklayabilir.
Verileri bir bilgisayar depolama aygıtına kaydetmek, ihtiyacınız olduğunda bu bilgilere erişmenizi sağlar. Örneğin, muhasebe departmanı çalışanların çalışma saatleri hakkında saklanan verileri alabilir ve bunları iki ayda bir bordro görevlerini yürütmek için kullanabilir. Bir satış temsilcisi, bir satış görüşmesinden önce son siparişleri görmek ve tartıştıkları konuları hatırlatmak için son ziyareti gözden geçirmek için bir müşteri hakkında bilgi toplayabilir.
SSD ve USB depolama
Bilgisayarlar ilk popüler olduğunda, sabit disk sürücüleri (HDD'ler) standarttı. HDD'ler, verileri okumak ve yazmak için mekanik dönen diskler ve hareketli bir kafa kullandı. Bugünün bilgisayarları artık öncelikle flash bellek yongaları için hareketli parçalardan vazgeçen SSD'leri kullanıyor. HDD'lerden çok daha hızlıdırlar ve daha düşük gecikme süreleri vardır.
SSD ve USB depolamanın avantajları arasında daha yüksek hız (HDD'lerden 100 kata kadar daha hızlı) ve hareketli parçaları olmadığı için daha yüksek dayanıklılık yer alır. Hareketli parçaların bulunmaması, aynı zamanda HDD'lerden daha fazla enerji verimli oldukları ve daha soğuk kaldıkları anlamına gelir.
En büyük dezavantajlardan biri, HDD'lere kıyasla maliyetidir. SSD'ler önemli ölçüde daha pahalıdır ve bu da onları uzun süreli depolama için pahalı bir seçim haline getirmiştir. Performans, onları Kademe 1 depolama veya en kritik verileriniz ve iş yükleriniz için harika kılar, ancak arşiv depolama olarak fiyat çok yüksek olabilir. Teknoloji geliştikçe ve sürücüler daha yaygın hale geldikçe, fiyatlar kademeli olarak düşebilir. Ayrıca, artık kullanılmadan önce maksimum okuma ve yazma sayılarına sahiptirler.
Yedek Depolama
Her kuruluşun veri depolama stratejisi, veri kaybına, hırsızlığa ve bozulmaya karşı koruma sağlamak için yedek depolamayı içermelidir. Tüm verilerin düzenli olarak ayrı, belirli bir cihaza veya konuma yedeklenmesi çok önemlidir. Yedeklemeler, bir felaket durumunda can simidinizdir. Bu yedekleme cihazları, HDD'leri, SSD'leri, tesis dışı sunucuları ve hatta optik teyp sürücülerini içerebilir. Ayrıca hizmet olarak yedeklemeyi kullanabilir veya yedekleri genel veya özel buluta kaydedebilirsiniz.

Veri Depolama Türleri
İki ana dijital veri depolama türü vardır: Doğrudan bağlı depolama ve ağ tabanlı depolama. Her tür, bir dizi cihazı barındırabilir, bu nedenle önce genel türlere bakacağız ve ardından belirli veri depolama aygıtlarını daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.
Doğrudan bağlı depolama (DAS): Bazen doğrudan alan depolaması olarak adlandırılan DAS, doğrudan belirli bir bilgisayara bağlı olan depolamadır. Bu, bilgisayarınızın kurulu sabit sürücüsündeki veya yarıiletken sürücüsündeki depolama alanı anlamına gelebilir veya harici bir sabit sürücü, CD veya DVD, USB sürücü veya flash sürücü gibi çıkarılabilir bir taşınabilir depolama ortamı olabilir.
DAS'ın avantajları arasında yüksek kullanılabilirlik, kolay erişilebilirlik, kolay yedekleme ve kurtarma ve ağ ekipmanı veya kurulumuna gerek olmaması yer alır. Ölçeklenebilirlik de çocuk oyuncağı çünkü daha büyük kapasiteli bir cihaz edinmeyi gerektiriyor. Ancak dezavantajları, verileri başka bir kullanıcıyla paylaşmanın zor olmasıdır. Depolama sürücüsünün fiziksel olarak başka birine verilmesini gerektirir. Bu nedenle, verilere aynı anda yalnızca bir kullanıcı tarafından erişilebilir. Gruplar arasında paylaşım neredeyse imkansızdır, bu da verilerin silolandığı anlamına gelir.

Ağ tabanlı depolama: NAS ve SAN, diğer ana veri depolama türü ağ tabanlıdır. Bu, ağa bağlı bilgisayarlar veya diğer ağa bağlı cihazlardaki kullanıcılar tarafından erişilebilen merkezi bir bilgi deposu olduğu anlamına gelir. Bu veriler, doğrudan tek bir bilgisayara bağlı ortamlarda saklanmak yerine, genellikle bir veri merkezindeki sunucularda depolanır.
Uzak konumlardan verilere erişen birden fazla kullanıcı sorununu çözmek için ağ tabanlı depolama oluşturuldu. Bu depolama türleri, kolay veri paylaşımına ve işbirliğine olanak tanır ve tesis dışında olabildikleri için yedekleme ve felaket kurtarma koruması açısından DAS'tan daha iyidir. Bu tür veri depolamada iki yaygın kurulum vardır: Ağa bağlı depolama (NAS) ve depolama alanı ağı (SAN).

 

DEVAMINI OKU
WhatsApp WhatsApp