loading
0212 495 25 26 İletişim Sepetim Hesabım
almaluk

Ürünlerimiz

Flash Bellek

Flash Bellek Fiyatları ve Modelleri

Flash Bellek Fiyatı ve Modelleri

Flash bellek, dijital ekipman ile kişisel bilgisayarlar arasında veri depolama ve aktarımı için kullanılan kalıcı bir bellek yongasıdır. USB Flash Bellekler yeniden programlanabilme ve silinebilme özelliğine sahiptir. Genellikle USB flaş sürücülerde, büyük veriler ve küçük bilgi yedekleme olarakda kullanılır. Son yıllarda flash teknolojisinin daha uygun maliyetli ve dayanıklı hale gelmesi, kurumsal ve kişisel alanlarda yaygın şekilde kullanılmasına yol açtı.

USB flash bellekler uyun fiyatları nedeni ile veri depolama aygıtı olarak, Dijital verileri depolamak veya taşımak için bir bilgisayara, telefona veya kameraya bağlanması sebebi ile bir çok kişi tarafından kullanılmaktadır.

Flash bellek nedir?

Sıradan transistörler elektrikle açılıp kapatılan elektronik anahtarlardır ve bu onların hem güçlü hem de zayıf yanlarıdır. Bu bir güçtür, çünkü bu, bir bilgisayarın, elektrik kalıplarını bellek devrelerinden geçirerek bilgiyi depolayabileceği anlamına gelir. Ancak bu aynı zamanda bir zayıflıktır, çünkü güç kapatılır kapatılmaz tüm transistörler orijinal durumlarına geri döner ve bilgisayar sakladığı tüm bilgileri kaybeder. Devasa bir elektronik hafıza kaybı saldırısı gibi!

Elektrik kesildiğinde "unutan" belleğe Rastgele Erişim Belleği (RAM) adı verilir . Bu sorunu yaşamayan, Salt Okunur Bellek (ROM) adı verilen başka bir bellek türü daha vardır . ROM çipleri üretildiklerinde bilgilerle önceden depolanırlar, böylece güç açılıp kapatıldığında bildiklerini "unutmazlar". Ancak depoladıkları bilgiler kalıcı olarak oradadır; bir daha asla yeniden yazılamazlar. Uygulamada, bir bilgisayar farklı amaçlar için farklı bellek türlerinin bir karışımını kullanır. Her zaman hatırlaması gereken şeyler (örneğin, ilk açtığınızda ne yapılması gerektiği) ROM çiplerinde depolanır. Bilgisayarınızda çalışırken ve bazı şeyleri işlemek için geçici belleğe ihtiyaç duyduğunda RAM yongalarını kullanır; bu bilginin daha sonra kaybolması önemli değildir. Bir bilgisayarın süresiz olarak hatırlamasını istediğiniz bilgiler, sabit diskinde saklanır. Bir sabit sürücüden bilgi okumak ve yazmak, bellek yongalarından daha uzun sürer, bu nedenle sabit sürücüler genellikle geçici bellek olarak kullanılmaz. Dijital kameralar ve küçük MP3 çalarlar gibi cihazlarda sabit disk yerine flash bellek kullanılır. Hem RAM hem de ROM ile bazı ortak noktaları vardır. ROM gibi, güç kapatıldığında bilgileri hatırlar; RAM gibi silinebilir ve tekrar tekrar yazılabilir.

Neden Flash Bellek Kullanmalısınız?

Dayanıklı : Flash belleğin dönen bileşenleri yoktur. Tamamen elektrokimyasal reaksiyonlara dayanır. Hareketli bileşenlerin olmaması fiziksel dayanıklılığını da artırır.
Çok yönlü: Genel olarak flash bellek, geniş bir kullanım yelpazesini karşılamak için çeşitli form faktörlerinde mevcuttur. Daha fazla veya eşit kapasite daha küçük bileşenlere sıkıştırılabilir, bu da onu son derece uyarlanabilir hale getirir. Örneğin, BIOS çipine flash teknolojisini ekleyebilir veya bunu bir USB arayüzüyle entegre edebilirsiniz.
Hızlı: Günümüzde Flash bellek cihazları saniyede yaklaşık 4,8 GB aktarım hızına sahiptir; bu, diğer depolama teknolojileriyle karşılaştırılamayan bir performanstır. En hızlı sabit disk sürücüleri bile saniyede yalnızca 150 MB'a varan hızlarda veri taşıyabilir.
Verimli: Flash belleğin işlemleri hareketli bileşenlere ihtiyaç duymaz. Bu nedenle son derece minimum enerji kullanır. Ayrıca ses üretmemesi onu akıllı telefonlar, iPad'ler ve dizüstü bilgisayarların yanı sıra sıkı ve kompakt form faktörüne sahip diğer cihazlar için de uygun hale getiriyor.
Güvenilir: Sabit disk sürücülerinin artan güvenilirliğine rağmen, flash bellek üstündür. Bunun nedeni hareketli bileşenlerin bulunmamasıdır. Bu nedenle çoğu güçlü bilgisayar, maliyet bileşenine rağmen SSD'ye geçiyor.
Özelleştirilebilir: Logolar, şirket adları, metinler ve/veya resimler dahil edilerek özel tasarımlı flash sürücüler bir markanın tanıtımını yapmak için kullanılabilir. Ek olarak, bireylerin markayı daha iyi tanımak için kullanabileceği metin, video, yazılım ve diğer bilgiler önceden yüklenebilir.
Çevrimdışı kullanıma hazır: İnternet hizmetleri devre dışı bırakılırsa Flash bellek yedeklemeleri işlevseldir ve bu durumda bulut yedeklemeleri etkisiz hale gelir. Bulut tabanlı bilgiler de bilgisayar korsanlarına karşı daha savunmasızdır ancak flash bellek, fiziksel olarak korunduğu sürece korunmaya devam eder.

DEVAMINI OKU