loading
0212 495 25 26 İletişim Sepetim Hesabım
almaluk

Mürekkep Yazıcılar

Mürekkep Yazıcılar Fiyatları ve Modelleri

Mürekkep Yazıcılar Fiyatı ve Modelleri

Mürekkep püskürtmeli yazıcı yani inkjet yazıcılar, evde yazdırma gereksinimleri için en popüler seçimdir. Bu yazıcılar, toner kullanan ve çoğunlukla ofis ortamlarında yüksek hacimli baskı için tasarlanmış lazer yazıcıların aksine, kağıda mürekkep damlacıkları püskürterek çalışır.
Bir mürekkep püskürtmeli yazıcı satın almayı düşünüyorsanız, bu tür yazıcılar mürekkebinden dolayı farklı modeller bitmeyen kartuşlu olarak da üretilmektedir, bu yüzden aralarında fiyat farklılıkları da görülmektedir.
Bitmeyen kartuşlu yazıcılar üzerlerinde bulunan tanktan çıkan bir hortum vasıtası ile kartuş modülüne mürekkepleri pompalayarak yazma işlemini başlatır. Diğer İnkjet yazıcı fiyatlarına göre daha karlı olabilir.

Mürekkep Püskürtmeli (inkjet) Yazıcı Nedir?
Mürekkep püskürtmeli inkjet yazıcı, kablosuz olarak veya kabloyla bir bilgisayara bağlanan bir çevre birimidir. Evde bilgisayardan belge veya görüntü alır ve yazı kağıdına veya yüksek kaliteli fotoğraf kağıdına yazdırır. Kablosuz yazıcı söz konusu olduğunda, her ikisi de aynı ev ağında olduğu sürece, evdeki herkes kablosuz aygıttan yazıcıya yazdırabilir.
Mürekkep püskürtmeli yazıcılar en iyi performansı gözeneksiz kağıtta gösterir, bu nedenle ofislerde tipik olan biraz daha ağır bir yazı kağıdı (24 lb.'ye karşı 20 lb.) tercih edilir. Açıkça mürekkep püskürtmeli yazıcılar için belirlenmiş kağıt, renklerin akmasını önleyen sert bir yüzeye sahiptir. Bu kağıt türü, tipik ofis kopya kağıdından biraz daha pahalıdır. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar için yüksek kaliteli fotoğraf kağıdı da üretilir, ancak yazı kağıdından daha pahalıdır.
Hepsi bir arada yazıcılar olarak tanımlanan mürekkep püskürtmeli yazıcılar, baskıya ek olarak tarama ve fotokopi yetenekleriyle donatılmıştır. Bu iki seçenek, bir fotokopi makinesinde olduğu gibi doğrudan yazıcı üzerinde, genellikle bir belgeyi yüzü aşağı bakacak şekilde cam bir alana yerleştirilerek yapılır. Tarama işleminden sonra taranan belgeyi bilgisayarınıza kaybedilir, e-posta gönderebilir veya dilerseniz belgeyi direk fotokopide olduğu gibi yazdırabilirsiniz.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar Nasıl Çalışır?
Bir mürekkep püskürtmeli yazıcı, kağıda küçük mürekkep damlacıkları püskürterek bir görüntü oluşturur. Kağıt bir dizi makaradan beslenirken yazdırma kafası ileri geri hareket eder. Tam görüntü, TV veya telefon ekranındaki pikseller gibi çok sayıda küçük noktadan oluşur.
Bir görüntünün kalitesi, yazıcının üretebildiği nokta/inç (DPI) sayısıyla belirlenir . Çoğu lazer yazıcının çözünürlüğü 1200 dpi veya 2400 dpi'dir. Bazı düşük kaliteli yazıcıların çözünürlüğü 300 dpi veya 600 dpi'dir. Daha düşük aralık, esas olarak metin ve günlük grafiklerden oluşan belgeler için kabul edilebilir. Ancak, yüksek kaliteli fotoğraflar için daha yüksek çözünürlükler tercih edilir.
Sarı, macenta (kırmızı), cam göbeği (mavi) ve siyah, mürekkep püskürtmeli bir yazıcıda yaygın olarak kullanılan mürekkep renkleridir. Bu 4 renk aslında karışımlarla bütün renk tonlarını oluşturabilen ana renklerdir. Her mürekkep rengi genellikle ayrı bir değiştirilebilir kartuşta bulunur, ancak bazı modellerde mürekkepler tek bir kartuşta birleştirilir.
Bu yüzden baskı kaliteleri daha yüksektir, bir fotoğraf kâğıdı kullanarak DPI yüksek bir fotoğrafı bir fotoğrafçı baskı kalitesinde basabilirsiniz. Bu yüzden Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı fiyatları diğer yazıcılara nazaran baskı kalitesi yüzünden daha uygun görülmektedir.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Özellikleri 
Çoğu yazıcılar, mürekkebi dağıtmak için termal talep üzerine bırakma (DOD) yöntemini kullanır. Bu süreçte mürekkep, kartuştan doğrudan nozulun arkasında bulunan küçük bir hazneye pompalanır. Rezervuarda küçük bir elektrikli ısıtma elemanı bulunur. Bir elektrik akımı darbesi geçtiğinde, mürekkebin çözücüsü buharlaşarak basınçta bir artışa neden olur ve bu da bir damla mürekkebi nozülden dışarı iter. Buhar kabarcığı daha sonra yoğunlaşır, büzülür ve tanka daha fazla mürekkep çeker.
Büyük ticari yazıcılar ısıtıcı yerine piezoelektrik malzeme kullanır. Bu cihazlarda, küçük bir hoparlöre benzer bir piezoelektrik diyafram, mürekkep haznesinin arkasında bulunur.

Yazıcı kafasında nozül, hazne ve ısıtıcı veya piezoelektrik bulunur. Birçok tüketici yazıcısında, baskı kafası tek kullanımlık bir mürekkep kartuşunun parçasıdır, yani yeni mürekkep gerektiğinde değiştirilir. Pahalı yazıcılar sabit bir kafa kullanır.
Diğer teknolojiler, büyük ölçekli ticari mürekkep püskürtmeli yazıcılarda görülür, ancak ev yazıcılarında görülmez. Bunlar, sürekli bir sprey halinde mürekkep damlacıklarını ilerletmek ve yönlendirmek için genellikle ultrasonik titreşim ve elektrik yükünün bir kombinasyonunu kullanır. Bu tür yazıcılar daha hızlıdır ve solvent bazlı ve ultraviyole ile kürlenenler de dahil olmak üzere çok çeşitli mürekkepler ve boyalar kullanır. Bu, tüketici yazıcılarıyla elde edilebilecek olandan daha dayanıklı ve su geçirmez baskılarla sonuçlanır.

Mürekkep püskürtmeli yazıcının çıktısında çizgiler olduğunda ne yapmalısınız?
Çizilmeyi azaltmak için mürekkep püskürtmeli baskı kafalarını temizleyin . Windows'ta, Denetim Masası'nı açın ve Donanım ve Ses > Aygıtlar ve Yazıcılar'ı seçin ve aygıtınızı bulun. Üzerine sağ tıklayın ve Özellikler > Bakım > Kafaları Temizle'yi seçin > ekrandaki talimatları izleyin. Mac'te yazıcı kafalarını temizlemek için Uygulamalar'a gidin ve Yardımcı Program'ı seçin.

Mürekkep püskürtmeli yazıcı ile lazer yazıcı arasındaki fark nedir?
Bir mürekkep püskürtmeli yazıcı, bir görüntüyü veya metni yeniden oluşturmak için boya veya pigment kullanırken, bir lazer yazıcı toner kullanır. Birçoğu, lazer yazıcıların daha hızlı olduğuna ve daha kaliteli ürettiğine inanıyor, ancak durum her zaman böyle değil.

Mürekkep püskürtmeli bir yazıcıyla nasıl etiket basılır?
Mürekkep püskürtmeli bir yazıcıda çıkartma yapmak için su kaydırağı çıkartma transfer kağıdına ihtiyacınız vardır. Çıkartma kağıdına bir görüntü yazdırdıktan sonra, transfer kağıdı şeffafsa çıkartmanın etrafında çeyrek inçlik bir kenarlık kesmek için bir maket bıçağı kullanın; transfer kağıdı beyaz ise kenarlık bırakmayın. Ardından, çıkartmayı iki parmağınız arasında kolayca kaydırabileceğiniz kadar iki inç su içeren bir kaseye koyun.

DEVAMINI OKU