loading
0212 495 25 26 İletişim Sepetim Hesabım
almaluk

Fan

Fan Fiyatları ve Modelleri

Fan Fiyatı ve Modelleri

Fanlar bilgisayar içinde bazen gürültülü ve rahatsız edicidir, ancak bilgisayarı, özellikle de cpu (merkezi işlem birimini) soğutmak gibi çok önemli bir işlevi yerine getirirler. Bu bileşen önceden ayarlanmış bir sıcaklığa ulaşırsa bilgisayar kapanır. Buna "termal kontrol" denir ve masaüstü bilgisayarlar, Laptop (dizüstü) bilgisayarlar, sunucular ve kişisel bilgisayarların hepsinde yerleşik olarak bu koruyucu özellik bulunur. Fan soğutma sistemi olmasaydı bilgisayarların çoğu parçası bozulur hatta yanarak tamir edilemez hala gelirdi.
Fan, bilgisayar veya bileşene hava sirkülasyonu yaparak genel bilgisayarın tamamını veya bilgisayar donanımıbı (parçalarını) serin tutan bir donanım aygıtıdır.
Bir fanın hızı, dakikadaki devir veya RPM cinsinden ölçülür ve RPM derecesi ne kadar yüksek olursa, fan o kadar hızlı döner. Ancak çoğu durumda, RPM derecesi ne kadar yüksek olursa fan o kadar yüksek ses çıkarır.

Bilgisayar Fanları Nasıl Çalışır?
RGB aydınlatmalı veya aydınlatmasız her bilgisayar fanı, elektrik enerjisini mekanik enerjiye (hareket) dönüştüren küçük bir elektrik motoruna sahiptir.
Bu motorun içinde, güç kaynağı kablosundan gelen elektrik akımı, metal bir tabanın etrafına sarılmış tel bobinlerine girer. Bu bir manyetik alan oluşturur. Manyetik alan, motor bobinlerinin (ve fan pervanesinin) dönmesine neden olan saat yönünde bir hareketle kuvvet harcar. 
Bu da fanın önü ve arkası arasında bir basınç farkı yaratır. Basınç farkı kuvvete eşittir. Bir taraftan diğer tarafa hava akışına neden olur. 
Bir fanın performansı çeşitli faktörler tarafından belirlenir, pervanedeki kanat sayısı, pervane şekli ve hızıdır.
Bilgisayar fanlarına baktığınızda, örneğin işlemci ve psu (power supply) , fan kanatlarının sayısında büyük farklılıklar olduğunu fark edeceksiniz. Bazı modellerde yalnızca 6 kanat bulunurken bazılarında 9 (hatta daha fazla) kanat bulunur. Daha fazla kanat daha fazla havayı hareket ettirebilir. Ancak bir noktada, yakın aralıklı kanatlar yani Laptop bilgisayarların soğutma fanları ve ekran kartı soğutma fanları aerodinamik olarak birbirine müdahale etmeye başlar ve iyi bit bilgisayar soğutma sistemi ortaya çıkar. Bu nedenle, ikinci husus da devreye girer kanat tasarımının önemi.

Bilgisayarlarda Bulunan Fan Türleri

Bilgisayarın içindeki farklı fan türlerinin ve fanların düzgün çalışmasını gerektiren bilgisayar donanımı bileşenlerinin bir listesi bulunmaktadır.

  • Kasa Fanı: Bilgisayar kasasının yanında, kasanın içinde bulunan bir fan. Bilgisayar kasasında havanın dolaşmasına ve kasadaki sıcak havayı sirkülasyon ile azaltmayı sağlar.
  • CPU Fanı: bilgisayar işlemcisinin üstündeki bir fan. İşlemciden sıcak havayı çekip üfleyerek daha soğuk kalmasına yardımcı olur.
  • Power Supply Fanı: Power Supply, Güç kaynağının içinde bulunan bir fan. Güç kaynağı fanı, güç kaynağından ve bilgisayardan sıcak havayı dışarı üfler.
  • Ekran Kartı Fanı: Ekran kartındaki bir fan. Özellikle oyun oynarken, videoları düzenlerken ve diğer GPU veya grafik yoğun görevler sırasında ekran kartlarının aşırı ısınmasını önlemeye yardımcı olur.

Bilgisayar Fanlarının Sesi
Fan kanatları basit, düz plastik parçalar değildir. Açılı ve biraz kavislidirler. Bu şekil, havayı olabildiğince verimli bir şekilde hareket ettirmelerine yardımcı olur. Şeklin yalnızca performansı değil aynı zamanda sesi de etkilediğine dikkat etmek önemlidir. Aynı hızda, bazı fan kanatları tasarımları nedeniyle diğerlerinden daha fazla ses çıkarır. Sessiz RGB fanlar, bu gürültü seviyesini olabildiğince düşük tutmak için özel olarak tasarlanmıştır.
Fan, bilgisayarın dışından daha soğuk havayı çekerken, havadaki her şeyi de çeker. Bu toz fanların pervanelerine yapışır ve ses çıkartmasına neden olur. Toz, ısı dışında bilgisayarların en büyük düşmanıdır. Bilgisayar çiplerinin statik elektriği bir çeşit toz mıknatısı oluşturur ve çiplerin üzerinde toz katmanları birikerek daha fazla ısınmaya neden olabilir. Bilgisayarınızın bileşenlerine zarar vermemek için başta fanların sesini azaltmak ve daha iyi soğutmasını sağlamak için zaman zaman bilgisayarınızı açıp tozu temizlemeniz önemlidir.

Bilgisayar Soğutma Sistemleri Nelerdir?

  • Hava soğutma sistemi: Bunlar çoğu PC'de en yaygın kullanılan soğutma sistemi türleridir. aynı zamanda en ucuzları. Isıyı dağıtmak için bir soğutucuya ve içlerine taze soğuk hava üflemek için bir fana sahiptirler. Bu tip sistemler fan dönüşünden dolayı ses çıkarır.  
  • Sıvı soğutma sistemi: Daha çok oyun gibi birçok işlemi gerçekleştiren üst düzey bilgisayarlarda kullanılırlar. Soğutmada daha iyidirler ve hava tipinden daha az gürültüye sahiptirler, ancak boyut olarak hantaldırlar ve pahalıdırlar. Çoğunlukla su, ısıyı emmek için CPU boyunca hareket eden borulardan pompalanır ve ardından radyatörden dağılır. Neredeyse bir motorlu araç radyatör soğutma sistemine benzer şekilde çalışır. Sıvı sistemlerin bazılarında fan da bulunur.

 

Bilgisayara soğutma sisteminin 4 işlevi.

  1. Aşırı ısınmayı önleme: Bir soğutma sisteminin ana işi, aşırı ısınmayı önlemek için sistem bileşenlerinden ısıyı uzaklaştırmaktır. 
  2. Yüksek bir işlem hızı elde etmeye yardımcı olmak için: sistem ne kadar soğuksa, yüksek hıza sahip olma şansı o kadar yüksektir. Bunun nedeni, bilgisayarın optimum kapasitesinde çalışacak olmasıdır.
  3. Donanım bozulmasını azaltın: farklı bileşenlerin ne kadar ısıya maruz kalabileceklerine ilişkin farklı eşikleri vardır. Soğutucu sistem, tüm donanım bileşenlerinin bozulmamasını sağlar.
  4. Bilgisayarın rastgele kapanmasını önleyin: bilgisayar aşırı ısınmaya başladığında, sensör fanı etkinleştirir ve soğutma sistemi başlar. Soğutma sistemi iyi çalışmıyorsa, bileşenlerin bozulmasını önlemek için bilgisayar kapatılacak şekilde ayarlanır.

Bilgisayar Soğutma Sisteminin 6 Bileşeni
Soğutucu: Bakır veya alüminyum gibi yüksek ısı iletken malzemeden yapılmıştır. Daha fazla ısıyı emmek için geniş bir yüzey alanına ve daha da fazla yüzey eklemek için kanatçıklara sahiptirler. Isıyı işlemciden uzaklaştırırlar
Soğutma Fanları: Isı yüksek seviyeye ulaştıktan sonra, fan sıcak ısıyı uzaklaştırır ve taze soğuk hava getirir. Çoğu hava soğutma sisteminde, işlemcinin yanında, ekran kartının üstünde ve güç kaynağının üzerinde bir tane daha bulunur.
Radyatör: Sıvı bilgisayar soğutma sistemleri tarafından kullanılır. Kasanın dışına doğru sabitlenmiştir ve sıvıyı soğutan bir fana sahiptir. Fan yardımıyla sistemdeki ısıyı dışarı atar. Soğuduktan sonra soğuk sıvı tekrar dolaşıma girer. Not çoğu sıvı soğutma sisteminde fan yoktur.
Su Pompası: Sıvının radyatörden sisteme ve sisteme sirkülasyonunu sağlayan basit bir pompadır.
Sıvı sirkülasyon boruları: Bunlar, sistemden ısıyı emebilen ve daha sonra onu soğutmak için radyatöre aktaran sıvıya taşıyabilen yüksek termal bileşenlerden yapılmıştır.
Sıvı Deposu: Bu, sistem verimliliğini artırmak için daha fazla sıvı tutan ekstra bir depodur. Soğutma sıvısını yeniden doldurmak için kullanılabilir.

DEVAMINI OKU
WhatsApp WhatsApp