loading
0212 495 25 26 İletişim Sepetim Hesabım
almaluk

Ürünlerimiz

Kasa ve PSU

Kasa ve PSU Fiyatları ve Modelleri

Kasa ve PSU Fiyatı ve Modelleri

Kasa hepimizin bildiği Bilgisayar kasası, kişisel bilgisayarı barındıran bir muhafaza alanıdır. Anakart, PSU - Power Supply (güç kaynağını), ekran kartı, optik sürücüleri ve diğer bileşenleri içinde muhafaza eden bilgisayar bileşenidir.

Masaüstü Bilgisayar Kasası birçok şekil ve boyutta gelir ve en yaygın kullanılan modeli ise Full Tower Kasa olarak bilninen dikine standart boyutta olan modeldir. Bilgisayar kasası modelleri; ATX Masaüstü Kasa, Slim Kasa, ATX Full Tower Kasa, Midi Tower Kasa, ITX Mini Tower Kasa, HTCP Kasa olarak altı modeli vardır, bu modellerin ışıklı kasa seçenekleri gibi birbirinden farkları yatak ve dikey olmak üzere bilgisayar bileşenlerini muhafaza edeceği alanların genişliği ve derinliğidir.

Masaüstü kasalar tipik olarak daha küçüktür ve masa üzerine oturacak şekilde tasarlanırken, kule kasalar daha büyüktür ve zemine veya masaya yerleştirilebilir. Bazı kılıflar özellikle oyun veya multimedya kullanımı için tasarlanmışken, diğerleri daha geneldir ve çeşitli amaçlar için kullanılabilir.

Yeni çıkan Bilgisayar kasası modellerinde gelişen sektörlerle beraber soğutma sistemleri de yerini almıştır. Fan sayısıyla beraber ekstra kasa soğutma sistemleri de monte edilmiştir.  Bilgisayar Kasası modifikasyonu, özel dahili aydınlatma, boya veya sıvı soğutma sistemi gibi şeylerle kişiselleştirmek için bir çok boş kasa modeli vardır.

Boş bilgisayar Kasası modeli seçerken asıl amacımız bilgisayar parçalarını dış etkenlerden korumakla beraber serin tutmaktır bu yüzden elinizde bulunan PSU – Power Supply ve Ana kart Modeli çok önemlidir. Power Supply olarak da bilinen bilgisayar güç kaynağı, bilgisayarın ana güç kaynağıdır. Ana elektrik şebekesini bilgisayara bağlayan şeydir ve ardından güç kaynağı, açılabilmesi için gücü bir anakart power soketi ile tüm farklı bileşenlere dağıtır bu yüzden birçok kablosu vardır. Bu parçaların - bileşenler üzerinde uygun hava akışı, bilgisayar kasası içinde sağlamak gerekli. Kasa, fan havasının bir kısmının kaçmasına izin veren özel havalandırma deliklerine sahip olsa da geniş bir alan ada ihtiyaç vardır.

Bilgisayar Kasası Nasıl Seçilir?

PC kasasını bulmanın anahtarı, ona ne için ihtiyacınız olduğunu bulmaktır. İşte doğru PC kasasını nasıl seçeceğinize dair bazı ipuçları:

-Bütçenizi belirleyin. Bilgisayar Kasası Fiyatı Kısa bir süre dayanacak ucuz bir kasa mı yoksa yıllarca sürecek daha dayanıklı bir şey mi istiyorsunuz? Bütçenize uygun bir bilgisayar kasası modeli bulmak önemlidir.

-Bilgisayarınızı ne için kullanacağınızı düşünün. Web'de gezinmek veya iş için belge yazmak gibi temel bilgi işlem görevleri için kullanmayı planlıyor musunuz? Eğer öyleyse, daha ucuz bir kasa modeli yeterli olacaktır.

-Çok fazla işlem gücü gerektiren oyunlar oynamak veya programlama yapmak için kullanacaksanız, kasanıza daha fazla para harcamak isteyeceksiniz çünkü daha büyük ve ekstra soğutma sistemi olan kasa modellerini hatta ışıklı kasa modellerini bile seçebilirsiniz.

Power Supply – PSU Modelleri Nasıl Seçilir?

Power Supply Bilgisayar Güç kaynağı birimi, 110-115 veya 220-230 voltu bilgisayar tarafından kullanılabilen sabit bir düşük volta dönüştürür. Power Supply - PSU, başta anakart olmak üzere çok sayıda bileşene güç sağlar. Ana karta, belleğe ve ayrıca doğrudan anakarta takılan fanlara güç sağlayan doğrudan anakartın yan tarafına giden 24 pininiz var, ancak genellikle anakartın üst kısmında bulunan başka bir 4 pinli fiş daha var ve bu CPU'yu çalıştırdığı yer. Ayrıca, grafik Ekran kartınızın ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak 4 pinli fiş ile 8 pinli fiş arasında herhangi bir yerde sahip olacağınız grafik kartına da güç sağlar.

Power Supply Modelini seçerken dikkat etmeniz en büyük etken bilgisayar kasası modelinizdir. ATX, ITX veya MINI mi kullanıyorsunuz? Çünkü kasa ebatlarına göre Power Supply modelleri değişiklik göstermektedir.

Ekran Kartınız Ektra enerjiye ihtiyaç duyuyorsa standart 350W kesinlikle seçmemelisin.

Fazladan ışıklandırma ve soğutma sistemi kullanan bilgisayar kasanız var ise yüksek Watt modeli olan power supply modelleri seçmelisiniz.

Power Supply Psu kaç Watt olmalı diye net bir cevap arıyorsanız iki seçeneğiniz var. Birinci seçenek bilgisayar parçalarını kaç volt harcadığını bularak matematiksel birkaç işlemle kaç wattlık bir psu ya ihtiyacınız olduğunu bulabilirsiniz. İkinci seçenek ise watt hesaplama programı kullanarak mevcut bilgisayar parçalarınız kaç watt a ihtiyaç duyduğunu öğrenek bir power supply modeli alabilirsiniz.

Power Supply Modelleri fiyat olarak sadece watt olarak değişiklik gösterir çoğu power suplly markası aynı fiyat aralığındadır.

DEVAMINI OKU
WhatsApp WhatsApp