loading
0212 495 25 26 İletişim Sepetim Hesabım
almaluk

Döküman Tarayıcılar

Döküman Tarayıcılar Fiyatları ve Modelleri

Döküman Tarayıcılar Fiyatı ve Modelleri

Doküman Tarayıcılar, kitap, dergi, belge, fotoğraf, poster, doküman sayfaları ve benzeri kaynaklardan bilgisayarda düzenleme ve görüntüleme için görüntüleri aktaran bir cihazdır.
Tarayıcılar, belgedeki görüntüyü optik karakter tanıma ( OCR ) aracılığıyla bir bilgisayarda depolanabilecek dijital bilgilere dönüştürerek çalışır. Bu işlem, görüntüyü ışık veya elektrik yükü olarak yakalamak için bir veya daha fazla sensor kullanan bir tarama kafası tarafından yapılır.
Belge tarayıcı, tarayıcı türüne bağlı olarak ya fiziksel belgeyi ya da tarama kafasını hareket ettirir. Ardından, tarayıcı taranan görüntüyü işler ve bir bilgisayarda depolanabilecek bir dijital görüntü üretir.
Tarayıcılar genellikle bir bilgisayar sistemine bağlanır ve yakalanan bir görüntüyü yeniden boyutlandırmanıza ve başka şekilde değiştirmenize izin veren tarama yazılımı uygulamalarıyla birlikte gelir. Yeni nesil tarayıcılar taranan belgeleri e-posta yolu ile istenen adesede yollayabilir.

Tarıcı Türleri Nelerdir?
Modern tarayıcılar yazdırma özelliği yoktur ufak boyutlarda, beslemeli ve düz yataklı modellerde üretilir ve yalnızca siyah beyaz veya renkli tarama yapmak içindir. Başlıca tarayıcı türleri şunlardır.
Düz Tataklı Tarayıcılar: En yaygın tarayıcı türüdür. Belge tarama için düz bir yüzeye yerleştirildiğinden "düz yataklı" olarak adlandırılırlar. Düz yataklı tarayıcılar, çeşitli boyutlardaki belgeleri tarayabilir ve genellikle tabaka beslemeli tarayıcılardan daha çok yönlüdür.

Yaprak Beslemeli Tarayıcılar: Tarayıcıya beslenen belgeleri birer birer taramak için tasarlanmıştır. Otomatik belge besleyicilere sahip tarayıcılar, düz yataklı tarayıcılardan daha küçük ve daha taşınabilirdir ve genellikle ev ofislerinde veya küçük işletmelerde kullanılır.

El Tipi tarayıcılar: Düz yataklı tarayıcılardan daha küçük olan taşınabilir tarayıcılardır. Gazete makaleleri veya basılı fotoğraflar gibi hareket halindeyken belgeleri taramak için tasarlanmıştır.

3B Tarayıcılar: Gerçek dünyadaki bir nesneden mesafe noktası ölçümlerini toplamaları ve bunları sanal bir 3B nesneye çevirmeleri bakımından geleneksel tarayıcılardan biraz farklıdır.

Tarayıcı çözünürlüğü nedir?
Görüntü çözünürlüğü, tarayıcı sensörü tarafından yakalanan piksel sayısını ifade eder ve nokta/inç ( dpi ) cinsinden ölçülür . Dpi ne kadar yüksek olursa, tarayıcının ayrıntı yakalama yeteneği o kadar yüksek olur. Örneğin, 1200 dpi çözünürlüğe sahip bir tarayıcı, bir görüntünün inç başına 1200 pikselini yakalayabilir. Yüksek çözünürlüklü baskı için tarama yapmak için çok yüksek çözünürlüklü görüntü tarayıcılar kullanılır, ancak bilgisayar ekranı için yüksek kaliteli görüntüler yakalamak için daha düşük çözünürlüklü tarayıcılar yeterlidir. Tarayıcının çözünürlüğü, tarama kafasındaki sensörlerin sayısına göre belirlenir.

Belge Tarayıcı Satın Almadan Önce Dikkate Alınması Gerekenler

Tarama hızı
Tarama hızı genellikle sayfa/dakika (ppm) olarak ölçülür ve taranan belgenin türüne ve kullanılan çözünürlüğe bağlı olarak değişir. Aynı anda birden çok belgeyi hızlı bir şekilde tarayabilmeniz için yüksek hızlı tarama sağlayan tarayıcıları arayın. Ayrıca bazı tarayıcılar, tarama hızınızı ve verimliliğinizi daha da artırabilen otomatik besleyicilerle birlikte gelir.

Çözünürlük kalitesi 
Çoğu belge tarayıcı, 600 veya 1200 dpi'ye (nokta/inç) kadar çözünürlük sunar. Daha yüksek çözünürlük, daha ayrıntılı taramalar sağlayabilir, ancak aynı zamanda daha fazla depolama alanı ve daha uzun tarama süreleri gerektirebilir. Metin tabanlı belgeler için genellikle en az 300 dpi çözünürlük yeterlidir, resimler veya çizimler için daha yüksek bir çözünürlük gerekebilir. 

Belge işleme kapasitesi 
Çoğu tarayıcı, tek sayfadan tüm kağıt destelerine ve yüzlerce sayfaya kadar değişen farklı kapasite seviyelerine sahiptir. Düzenli olarak kaç belge tarayacağınızı düşünün ve ihtiyaçlarınızı karşılayan kapasiteye sahip bir tarayıcı seçin. 

Güç tüketimi
Belge tarayıcının güç tüketimi, modeline ve özelliklerine bağlıdır. Genel olarak, belge tarayıcılar çalışırken 15 ila 50 watt arasında güç tüketir. Ancak, bazı modeller başlatma sırasında veya büyük belgeleri tararken daha fazla güç tüketebilir. Güç tüketimini azaltmak için bazı belge tarayıcılar, otomatik kapanma veya uyku modu gibi enerji tasarrufu sağlayan özelliklerle gelir.

En İyi Belge Tarayıcıları Seçerken Dikkate Aldığımız Diğer Hususlar
OCR ile uyumluluk  
Gerektiğinde taranan belgelerinizi kolayca düzenlenebilir metne dönüştürebilmek için OCR yazılımıyla uyumlu bir tarayıcı arayın. Bir tarayıcı, taranan görüntüleri elektronik olarak kaydedilmeden veya gönderilmeden önce önizlemenize, geliştirmenize, kırpmanıza, döndürmenize ve sıkıştırmanıza olanak tanıyan uyumlu bir yazılımla birlikte gelmelidir.

Çift taraflı tarama özelliği 
Çift taraflı tarama, kullanıcıların bir belgenin her iki tarafını da tek geçişte hızlı ve doğru bir şekilde taramasına olanak tanıdığı için son yıllarda giderek daha popüler hale geldi. Belgelerin her iki tarafını da her seferinde elle çevirmek zorunda kalmadan kolayca ve verimli bir şekilde tarayabilmeniz için çift taraflı (veya iki taraflı) tarama sunan bir tarayıcı arayın.


Bir belge tarayıcının fiyatını hem ilk satın alma fiyatını hem de bakım, yedek parçalar ve sarf malzemeleri gibi devam eden masraflar belirler. Maliyet, tarayıcının markasına, modeline ve özelliklerine bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.
Genel olarak, daha düşük fiyatlı tarayıcılar, daha düşük dayanıklılık ve daha yüksek bakım gereksinimleri nedeniyle daha yüksek bir fiyatla satılır, Üst düzey modeller, daha yüksek dayanıklılıkları ve daha uzun ömürleri nedeniyle daha düşük fiyatlara satın alınabilir. Tarıcılardaki satın alma mantığı bu şekildedir.
 

DEVAMINI OKU
WhatsApp WhatsApp