loading
0212 495 25 26 İletişim Sepetim Hesabım
almaluk

Terazi

Terazi Fiyatları ve Modelleri

Terazi Fiyatı ve Modelleri

Teraziler kesin ölçümler gerektiren endüstriler söz konusu olduğunda. Teraziler, boyutu ne olursa olsun aynı şekilde doğru sonuçlar verecek şekilde tasarlanmıştır. Genel olarak, özel ihtiyaçlarınızı karşılamak için bir çok terazi modeli vardır. Hem dinamik hem de statik tartım ekipmanı içerir.  Bir marketten bir şeyler satın aldığınızda, çoğu ürün için ödediğiniz fiyat, ağırlıklarına göre belirlenir. Bazı ülkelerde cebinizdeki para bile bir ağırlık sistemine dayalıdır.

Yaylı terazilerden bile daha kullanışlı olan, ağırlıkları anında dijital bir okuma olarak veren elektronik teraziler . İnsanların kendilerini tartmak için kullandıkları teraziler genellikle bu şekilde çalışır. Bir platform üzerinde duruyorsunuz ve ağırlığınız aşağı doğru bastırarak piezoelektrik dönüştürücü adı verilen bir basınç sensörünü sıkıştırıyor . Bu , sıktığınızda elektrik akımı oluşturan bir tür kristaldir : ne kadar sert iterseniz, o kadar fazla akım üretir. Yani ne kadar ağırsanız, dönüştürücüde o kadar fazla akım akar. Dönüştürücüye bağlı bir elektronik devre akımı ölçer ve bunu kilogram, pound, taş veya seçtiğiniz başka bir birimde bir "ağırlık" ölçümüne (aslında bir kütle ölçümü) dönüştürür.

Özelleştirilmiş Perakende Fiyat Hesaplama Terazisi
Fiyat hesaplamalı teraziler, herhangi bir perakende ve ticari işletmenin önemli bir parçasıdır. Bu özel teraziler, yalnızca bir öğenin ağırlığını değil, aynı zamanda o ağırlığa göre fiyatı da hesaplar. Ayrıca bu çok yönlü teknoloji 15 kg ve 30 kg kapasitelerde mevcuttur. Özellikle süpermarketler, manavlar ve sebze-meyve halleri için. Satış için ayrı ayrı ürünlerin fiyatını girebilme özelliği, işlemlerde doğruluk ve tutarlılık sağlarken, yerleşik makbuz yazıcıları kayıt tutmayı kolaylaştırır. Ek olarak, tartım fiyatı etiketleme perakende terazileri, ürünlerin etiketlenmesi ve fiyatlandırılması için şık ve profesyonel bir çözüm sunar. Genel olarak, iş operasyonlarınızı düzene sokmak ve kârlılığınızı iyileştirmek için bugün bir fiyat hesaplama ölçeğine yatırım yapın.

Teraziler Nasıl Çalışır?
Teraziler bir şeyin ağırlığını ölçer ve bunu, tarttığınız nesne ile Dünya gezegeni arasında ne kadar kuvvet olduğunu ölçerek yaparlar. Terazi kuvveti ölçse de, size kütle ölçümlerini kilogram, gram, libre veya her neyse verirler . Bu biraz kafa karıştırıcı olabilir, ancak kabul edilebilir çünkü (yukarıda açıklandığı gibi) ağırlık ve kütle basit bir şekilde birbirine bağlıdır ve genellikle günlük yaşamda birbirinin yerine kullanılır.
Bunun gibi bazı basit mutfak terazileriniz olduğunu varsayalım. Zorunlu bir şekilde merak ediyorsanız (benim gibi) ve imleci ve kadranı çıkarırsanız (bu sırada onları parçalara ayırmadan ve terazinizi bozmadan), içeride gizlenen mekanizmayı görürsünüz. Tavayı doldurduğunuzda (veya elinizle aşağı bastırdığınızda), terazinin içindeki gizli bir platform aşağı doğru kayar ve bunu yaparken güçlü bir yayı gerer. Nesne ne kadar ağırsa, yerçekimi onu o kadar aşağı çeker ve yayı o kadar çok gerer. Buraya kadar iyi ama bu yay gerginliğini sayısal bir ölçüme nasıl çevireceğiz?
Öndeki hareketli platform aslında bir çeşit kremayer dişlidir . Platform raftır ve terazinin ibresi pinyondur. Platform (raf) aşağı doğru hareket ederken pinyon (ibrenin bağlı olduğu küçük dişli) döner. Bunu aşağıdaki soldaki fotoğrafta görebilirsiniz. Aşağıdaki sağdaki fotoğrafta, terazinin en arkasında, platform aşağı inerken esneyen kalın, güçlü yayı görebilirsiniz. Mekanizma tamamen doğrusaldır: teraziye iki kat daha fazla ağırlık koyarsanız, yay iki kat daha fazla gerilir, kremayer iki kat daha fazla hareket eder ve pinyon ve ibre kadran etrafında iki kat daha fazla döner.


 

DEVAMINI OKU