loading
0212 495 25 26 İletişim Sepetim Hesabım
almaluk

Tarayıcılar

Tarayıcılar Fiyatları ve Modelleri

CANON LIDE 400 TARAYICI

2,620.80 ₺

Stok Tükendi
CANON LIDE 300 TARAYICI

1,747.20 ₺

Stok Tükendi

Tarayıcılar Fiyatı ve Modelleri

Bir tarayıcının temel prensibi, bir görüntüyü analiz etmek ve onu bir şekilde işlemektir. Görüntü ve metin yakalama (optik karakter tanıma veya OCR), bilgileri bilgisayarınızdaki bir dosyaya kaydetmenize olanak tanır. Daha sonra görüntüyü değiştirebilir veya geliştirebilir, yazdırabilir veya Web sayfanızda kullanabilirsiniz. Tarayıcılar, son birkaç yıldır ev ofisin önemli bir parçası haline geldi. Tarayıcı teknolojisi her yerde ve birçok şekilde kullanılıyor.

Tarayıcı Çeşitleri Nelerdir?

Masaüstü Tarayıcılar: olarak da adlandırılan düz yataklı tarayıcılar , en çok yönlü ve yaygın olarak kullanılan tarayıcılardır. Aslında bu makale, düz yataklı tarayıcılarla ilgili teknolojiye odaklanacaktır.

Sayfa Beslemeli Tarayıcılar: belgenin taşınması ve tarama kafasının hareketsiz olması dışında düz yataklı tarayıcılara benzer. Yaprak beslemeli bir tarayıcı, küçük bir taşınabilir yazıcıya çok benziyor.

Elde Taşınan Tarayıcılar: düz yataklı tarayıcılarla aynı temel teknolojiyi kullanır, ancak bunları hareket ettirmek için motorlu bir kayış yerine kullanıcıya güvenir. Bu tarayıcı türü genellikle iyi görüntü kalitesi sağlamaz. Ancak, metni hızlı bir şekilde yakalamak için yararlı olabilir.

Tambur Tarayıcılar: yayıncılık endüstrisi tarafından inanılmaz derecede ayrıntılı görüntüler yakalamak için kullanılır. Fotoçoğaltıcı tüp (PMT) adı verilen bir teknoloji kullanıyorlar . PMT'de taranacak belge bir cam silindir üzerine monte edilir. Silindirin ortasında, belgeden yansıyan ışığı üç ışına ayıran bir sensör bulunur. Her ışın, bir renk filtresinden geçerek, ışığın bir elektrik sinyaline dönüştürüldüğü bir fotoçoğaltıcı tüpe gönderilir.

Tarama İşlemi Nasıl Yapılır?

Doküman cam plaka üzerine yerleştirilir ve kapak kapatılır. Çoğu tarayıcıda kapağın içi düz beyazdır, ancak birkaç tanesi siyahtır. Kapak, tarayıcı yazılımının taranan belgenin boyutunu belirlemek için bir referans noktası olarak kullanabileceği tekdüze bir arka plan sağlar. Çoğu düz yataklı tarayıcı, kalın bir kitaptaki bir sayfa gibi hacimli bir nesneyi taramak için kapağın çıkarılmasına izin verir.

Belgeyi aydınlatmak için bir lamba kullanılır. Daha yeni tarayıcılardaki lamba ya bir soğuk katodlu flüoresan lamba (CCFL) ya da bir ksenon lambadır, eski tarayıcılarda ise standart bir flüoresan lamba olabilir.

Tüm mekanizma (aynalar, lens, filtre ve CCD dizisi) tarama kafasını oluşturur. Tarama kafası, adım motoruna bağlı bir kayışla belge boyunca yavaşça hareket ettirilir. Geçişte herhangi bir yalpalama veya sapma olmamasını sağlamak için tarama kafası bir dengeleyici çubuğa bağlanmıştır. Başarılı, tarama kafasının belgenin tek bir tam taramasını tamamladığı anlamına gelir.

Belgenin görüntüsü açılı bir ayna ile başka bir aynaya yansıtılır. Bazı tarayıcılarda yalnızca iki ayna bulunurken diğerleri üç ayna yaklaşımı kullanır. Her ayna, yansıttığı görüntüyü daha küçük bir yüzeye odaklamak için hafifçe kavislidir.

Son ayna görüntüyü bir merceğe yansıtır. Mercek, görüntüyü CCD dizisindeki bir filtre aracılığıyla odaklar.

Filtre ve lens düzeni tarayıcıya göre değişir. Bazı tarayıcılar üç geçişli bir tarama yöntemi kullanır . Her geçişte, lens ile CCD dizisi arasında farklı bir renk filtresi (kırmızı, yeşil veya mavi) kullanılır. Üç geçiş tamamlandıktan sonra, tarayıcı yazılımı filtrelenmiş üç görüntüyü tek bir tam renkli görüntüde birleştirir.

Tarayıcı Çözünürlüğü Nedir?

Tarayıcılar çözünürlük ve keskinlik bakımından farklılık gösterir. Düz yataklı tarayıcıların çoğu, inç başına en az 300x300 nokta (dpi) değerinde gerçek bir donanım çözünürlüğüne sahiptir. Tarayıcının dpi değeri, kademeli motorun kesinliği ( y yönü örnekleme oranı ) tarafından CCD veya CIS dizisinin tek bir sırasındaki ( x-yön örnekleme oranı ) sensör sayısı tarafından belirlenir.

Örneğin, çözünürlük 300x300 dpi ise ve tarayıcı mektup boyutunda bir belgeyi tarayabiliyorsa, CCD'de her yatay sırada düzenlenmiş 2.550 sensör bulunur. Tek geçişli bir tarayıcı, toplam 7.650 sensör için bu sıralardan üçüne sahip olacaktır. Örneğimizdeki kademeli motor, bir inçin 1/300'üne eşit artışlarla hareket edebilir. Aynı şekilde 600x300 çözünürlüğe sahip bir tarayıcı, her yatay sırada 5.100 sensör bulunan bir CCD dizisine sahiptir.

Çoğu tarayıcının letter boyutunda (8,5x11 inç, 21,6x27,9 santimetre) veya legal boyutunda (11x14 inç, 27,9x35,6 santimetre) tarama alanı vardır.

Keskinlik esas olarak merceği yapmak için kullanılan optiğin kalitesine ve ışık kaynağının parlaklığına bağlıdır. Parlak bir ksenon lamba ve yüksek kaliteli lens, standart bir flüoresan lamba ve temel lensten çok daha net ve dolayısıyla daha keskin bir görüntü oluşturacaktır.

Tabii ki, birçok tarayıcı 4.800x4.800 ve hatta 9.600x9.600 çözünürlükleri ilan ediyor. 9.600'lük bir x-yönü örnekleme oranıyla bir donanım çözünürlüğü elde etmek için 81.600 sensörden oluşan bir CCD dizisi gerekir. Spesifikasyonlara bakarsanız, bu yüksek çözünürlükler genellikle yazılımla geliştirilmiş, enterpolasyonlu çözünürlük veya benzeri bir şey olarak etiketlenir.

DEVAMINI OKU