loading
0212 495 25 26 İletişim Sepetim Hesabım
almaluk

İşlemci

İşlemci Fiyatları ve Modelleri

INTEL CORE CI3 13100F 12MB BOX 1700P

3,203.69 ₺

3,422.12 ₺

İşlemci Fiyatı ve Modelleri

Bir işlemci veya CPU, programlar adına talimatları yürüten bir bilgisayarın içindeki devre kartıdır. Modern bilgisayar işlemcileri, saniyede milyonlarca talimatı işleyebilir. İşlemciler, bir bilgisayardaki ana yonga olarak kabul edilir.
Yeni bir teknolojiyi işlemcisini göz önünde bulundurmadan değerlendirmek zordur. Sorun şu ki, bir teknisyen olsanız bile bir işlemcinin ne yaptığını çözmeniz zor.
İşlemciler bilgisayarın arkasındaki beyinlerdir. Hesaplamaları yapan ve bilgisayarınızda programları çalıştıran mantığı kontrol ederler.


İşlemci nedir?
İşlemci, bilgisayarı çalıştıran talimatları yorumlayan bir donanım parçasıdır. İşlemciler, haklı olarak bir bilgisayarın beynidir. İşlemci olmadan bilgisayarlar programları çalıştıramaz.
İşlemciler ayrıca Merkezi İşlem Birimleri (CPU'lar) olarak da adlandırılır. Teknik olarak bir bilgisayarda Grafik İşlem Birimi (GPU) gibi birden fazla işlemci vardır. Ancak, CPU tartışmasız en önemlisidir.
İşlem birimleri, bir bilgisayarın Rastgele Erişim Belleğinden (RAM) yönergeler alır. CPU, bir talimat alındığında bir eylemi çözer ve işler. Ardından, CPU bir çıktı sunar. 
Intel ve AMD, masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve sunucu bilgisayarlar için CPU endüstrisindeki en iyi bilinen bilgisayar donanımıdır. Intel Core ve AMD Ryzen, en popüler masaüstü işlemcilerden bazılarıdır. Apple, Nvidia ve Qualcomm'un tümü mobil CPU'larıdır. 

İşlemci Nerede Bulunur?
İşlemciler bilgisayarın anakartında bulunur. Bir CPU soketine veya bir CPU yuvasına bağlanırlar. Anakarta bağlı kalmasını sağlamak için kullanılan bir CPU'nun yanında bir kol v üzerinde işlemciyi soğutmak için büyük bir işlemci fanı vardır.

İşlemci Nasıl Çalışır?
İşlemciler yani CPU'lar her zaman fazla çalışırlar, çünki bilgisayarların beynidir. Özünde, aynı süreç kümesini kullanırlar. Bu işlemlere getirme-yürütme döngüsü denir. Bu döngünün üç adımı vardır: getirme; şifresini çözmek ve yürütün.
Gidip getirmek: Getirme-yürütme döngüsündeki ilk adım, getirmedir. Bir talimatı almayı veya getirmeyi içerir. Bu komut RAM'den CPU'ya gönderilir.
Şifresini çöz: CPU, talimat kaydından gönderildiğinde kod çözücüsünü kullanarak bir talimatı işler. CPU, talimatı CPU'nun diğer bölümleri tarafından yorumlanabilecek bir dizi sinyale dönüştürür.
Uygulamak: Bu işlemin sonunda, bilgisayar kodu çözülmüş talimatları yürütür. Talimatlar, yürütülmek üzere bir işlemcinin diğer bölümlerine gönderilir. CPU kaydı yürütmeden sonra izinsiz girişleri kaydeder. Bu, işlemcinin işlediği bazı talimatları hatırlayabildiği için hızını artırmaya yardımcı olur.

32 ve 64 bit İşlemciler
İki ana işlemci türü vardır: 32 bit ve 64 bit. Bu sayılar, CPU'nun farklı bölümleri arasında aynı anda kaç bitin gönderilebileceğini ifade eder.
32 bit işlemciler, güçleri ile tanınmaya başladı. Daha yakın zamanlarda, bilgisayarlar 64 bite kadar işleyebildi. Bit sayısı ne kadar yüksek olursa, işlemci o kadar hızlı olur.

Saat hızı:Saat hızı, bir CPU'nun saniyede kaç komut işleyebileceğini ifade eder. Gigahertz (GHz), saat hızını izlemek için ana ölçüm birimidir. İşlemci özelliklerinde gigahertz sayılarını çokça göreceksiniz. Saat hızı ne kadar yüksek olursa, CPU o kadar hızlı çalışır.
Aynı nesil CPU'ları değerlendirirken çoğu zaman saat hızını karşılaştırmak gerekir. Bunun nedeni, saat hızının bir işlemcinin hızını etkileyen bir faktör olmasına rağmen, aynı derecede önemli olan başka bileşenlerin de olmasıdır.

L2/L3 Önbelleği:Bir CPU, yaygın olarak kullanılan verileri L2 ve L3 belleğinde depolar. CPU'nun bir talimatı her işlemesi gerektiğinde RAM'i çağırmak yerine, CPU bazı sık kullanılan talimatları saklayabilir.
L2 veya L3 önbelleği, işlemcinin bir parçası olduğu için RAM'den daha hızlıdır. Ne kadar çok önbelleğe sahipseniz, CPU'nuz o kadar hızlıdır.

İşlemci Çekirdekleri Nasıl Çalışır?
Hesaplamanın eski günlerinde, bir bilgisayar işlemcisinin tek bir çekirdeği olurdu. Bu, herhangi bir zamanda bir talimat setini gerçekleştirebileceği anlamına gelir. Donanım mühendisleri bu sınırı zorladı ve bugün çok çekirdekli işlemciler bir standart haline geldi. Çok çekirdekli işlemciler birden çok çekirdeğe sahiptir. Farklı komutları aynı anda yürütebilirler.
Günümüzde çoğu bilgisayar iki ila dört arasında çekirdeğe sahiptir. Bu kurulumların sırasıyla "ikili" ve "dörtlü" çekirdek olarak anıldığını duyacaksınız. Bazı işlemciler, amaçlarına bağlı olarak 12 adede kadar çekirdeğe sahiptir. Bir CPU'nun sahip olduğu çekirdek sayısı arttıkça işlemcinin yorumlayabileceği komut sayısı da artar.

İntel İşlemciler
Intel, “ Entegre Elektronik” anlamına gelir . Intel Corporation, merkezi Silikon Vadisi'ndeki Santa Clara, California'da bulunan çok uluslu bir Amerikan şirketi ve teknoloji şirketidir. Robert Noyce tarafından icat edilmiştir. İlk x86 işlemci -Intel 8086'nın geliştiricisidir.
1-10 arası bir ölçekte konuşursak, Intel işlemciler 4-10 arası bir ölçekte gelir. Bu işlemciler iyi CPU performansına sahiptir ve neredeyse tüm Intel işlemciler iGPU ile birlikte gelir. Bu işlemci ayrıca, daha yüksek güç tüketimi ve pil ömrü pahasına, AMD işlemcilerden daha yüksek çalışır. Bu nedenle, özellikle dizüstü bilgisayarlarda kısa iş yükleri ve tek çekirdekli güçlendirmeler için, pil ömrünün önemli olmadığı durumlarda daha yeni Intel destekli dizüstü bilgisayarlar kullanılabilir. Masaüstü hakkında konuşursak ve işlemci, ana kart veya soket uyumluluğunu değiştirmek isterseniz, sık anakart ve yonga seti değişiklikleri nedeniyle Intel'in AMD işlemciye kıyasla bunun için daha az seçeneği vardır.
Örnek: Intel Xeon, Intel Core i serisi, Intel Core m serisi


AMD İşlemciler
AMD, Gelişmiş Mikro Aygıtlar anlamına gelir. Santa Clara, California merkezli bir Amerikan çok uluslu yarı iletken şirketidir. Jerry Sanders, Jack Gifford, John Carey tarafından icat edildi. İkinci kaynak üreticisi olarak x86 işlemcileri tedarik etmeye başladı ve Am386 ile rakip oldu.
1-10 ölçeğinde, AMD işlemciler 5-10'dur. Benzer bir aralıktaki Intel İşlemcilerden daha ucuzdur. Bu işlemciler, mevcut nesil Core serisine kıyasla verimlidir. AMD APU'lar, iyi iGPU performansları ve Core i serisiyle karşılaştırılabilir CPU performansları nedeniyle de iyi bir seçenektir. Ryzen işlemcili dizüstü bilgisayarlar, Intel destekli dizüstü bilgisayarlara kıyasla genellikle daha düşük ve daha az agresif çalışırlar, genellikle daha soğuk ve daha uzun pille çalışırlar, bu nedenle dizüstü bilgisayarlar için daha yüksek iGPU performansı ve daha uzun pil ömrü tercih edildiğinde, Ryzen destekli dizüstü bilgisayarlar kullanılabilir. Bununla birlikte, yeni bir Masaüstü PC oluştururken, daha yüksek güç tüketimi ve ısı çıkışı nedeniyle eski FX serisi CPU'lar A serisi APU'lardan ve kaçınılmalıdır.
Masaüstü ve mobil hakkında konuşursak ve yalnızca normal oyun ve günlük kullanım için istiyorsanız, o zaman Ryzen APU gitmenin yolu. Video düzenleme, 3D modelleme vb. gibi daha ağır işler için Ryzen 7 veya 9 CPU'lar veya Threadripper tercih edilmelidir.
AM4 platformundaki Ryzen Masaüstü CPU'lar ve APU'lar için anakart yonga setinin destek açısından kontrol edilmesi gerekir, aksi takdirde bilgisayar önyükleme yapmayabilir, ancak daha yeni işlemciler için USB BIOS'u yanıp sönen anakartlarla kolayca çözülebilir.
Örnek: AMD Ryzen, AMD Threadripper, AMD FX Serisi, AMD EPYC, AMD Opteron, AMD Athlon 64
 

DEVAMINI OKU
WhatsApp WhatsApp