loading
0212 495 25 26 İletişim Sepetim Hesabım
almaluk

Ürünlerimiz

Hard Disk

Hard Disk Fiyatları ve Modelleri

Hard Disk Fiyatı ve Modelleri

Sabit disk sürücüsü (HDD) nedir?
Bir bilgisayar sabit diski (veya bir sabit disk veya HDD), işletim sistemini, uygulamaları ve bilgisayarınızın kullandığı belgeler, resimler ve müzik gibi veri dosyalarını depolayan bir tür teknolojidir. Bilgisayarınızdaki diğer bileşenler, sabit sürücünüzde depolanan uygulamaları ve dosyaları size göstermek için birlikte çalışır.
Bir sabit disk nasıl çalışır?
Bir sabit disk sürücüsü (HDD), verileri tutmak için bölmeler içeren bir plakadan oluşur. Bu veriler işletim sisteminiz, uygulamalarınız ve oluşturduğunuz tüm dosyalardır. İstenen bilgileri okumak veya yazmak için plaka boyunca hareket eden bir akümülatör kolu da vardır. Bu işlemi daha hızlı hale getirmek için, akümülatör kolu üzerinde hareket ederken tabla döner.

Verileri tutan bölmeler, sabit diskin her yerine yayılabilir. Yani veriler sırayla yazılmaz. Aküatör kolunun ilgili tüm verileri bulmasını sağlayan bir indeksleme sistemi vardır.

Tabla ve akümülatör kolu hassas olduğundan çelik bir kasa ile kaplıdır. Bu, normal koşullar altında diskin zarar görmesini önler.

bir sabit disk
Bir sabit sürücünün avantajları ve dezavantajları nelerdir?
HDD'ler, büyük miktarda veri tutabilen (sürücünün boyutuna göre değişir) kanıtlanmış teknolojilerdir ve nispeten ucuzdurlar. Normal kullanımda, oldukça dayanıklıdırlar ve iyi çalışırlar.

Ancak dezavantajları var. Sabit disk sürücüleri, özellikle büyük uygulamaları veya dosyaları açmak için yavaş olabilir. Verileri sırayla yazmadıkları için, veriler her bölmede boş alan bırakarak parçalanabilir. Bu boş alan veriler için kullanılamayacak kadar küçüktür, ancak boş alan toplandığında sürücünün büyük bir bölümünü kaplayabilir. Öğrenmeksabit sürücünüzü nasıl birleştirebilirsiniz.

Sabit sürücüler çok fazla güç kullanır ve çok fazla ısı üretir. Bu, dizüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar gibi daha küçük bilgisayarlarda daha az kullanışlı olmalarını sağlar. Normal şartlar altında HDD'ler dayanıklıdır. Ancak sabit diskler, tabla dönerken düşebilecek veya çarpabilecek taşınabilir bilgisayarlardaysa, sürücü hasar görebilir ve üzerlerindeki veriler son kullanıcılar tarafından alınamaz.
Harici sabit sürücü nedir?
Birharici depolama sürücüsügenellikle bir USB bağlantı noktası aracılığıyla bir bilgisayara bağlanan ayrı bir aygıttır. Dahili bir sürücüye olan ihtiyacın yerini almasa da, harici bir sürücü size yedekleme dosyaları, resimler, müzik ve daha fazlası için daha fazla depolama alanı sağlar.

Harici sürücüler de taşınabilirdir; bunları bilgisayarlar arasında taşıyabilirsiniz. Bu, resimler gibi şeyleri daha kolay paylaşmanıza olanak tanır.

Dahili ve harici sabit diskler arasındaki farklar nelerdir?
Bilgisayarınızın çalışması için en az bir depolama sürücüsü olmalıdır. Depolama sürücüsü genellikle dahili bir sürücüdür; bilgisayar kasasının içinde bulunur. Dahili sürücüler, çeşitli depolama boyutlarında gelir ve yeterli depolama alanınız yoksa değiştirilebilir.

Dahili sürücüye ek olarak harici sürücü ile bir bilgisayar kurabilirsiniz. Harici bir sürücü, genellikle bir USB bağlantı noktası aracılığıyla bilgisayara bağlanır. Harici bir sürücü, yedekleme dosyaları, resimler, müzik veya özellikle büyük dosyalar için size daha fazla depolama alanı sağlar.

Harici sürücüler de taşınabilirdir; bunları bilgisayarlar arasında taşıyabilirsiniz. Bu, resimler gibi şeyleri daha kolay paylaşmanıza olanak tanır.

harici bir sabit sürücü
Diğer bellek depolama seçenekleri nelerdir?
Sabit disk sürücüleri yalnızca bir tür depolama sürücüsüdür.Katı hal sürücüleri (SSD'ler)sabit sürücülerle aynı işlevleri yerine getiren depolama sürücüleridir. SSD'ler, daha çok bir USB parmak sürücüdeki teknoloji gibi, HDD'lerden farklı türde bir teknoloji kullanır. Bu teknoloji daha az güç kullanır ve daha az ısı üretir. SSD'lerin ayrıca hareketli parçaları yoktur, bu nedenle taşınabilir uygulamalarda daha dayanıklıdır. Katı hal sürücüsünün avantajları hakkında daha fazla bilgi edininBurada.
Katı hal sürücüleri artık çoğu dizüstü bilgisayarda ve diğer taşınabilir bilgisayarlarda standarttır. Mevcut bir HDD'yi kolayca SSD'ye kendiniz değiştirebilirsiniz. Önemli®Danışman™araç veyaSistem Tarayıcı daBilgisayarınız için doğru SSD'yi bulmanıza yardımcı olabilirim.


İşletim sistemini, uygulamaları ve veri dosyalarını tutmak için her bilgisayarın en az bir depolama sürücüsüne ihtiyacı vardır. Birçok depolama sürücüsü, sabit disk sürücüleridir, ancak başka bir seçenek daha vardır. eklemeharici depolama sürücüsüdepolama yeteneklerinizi genişletmenin kolay bir yoludur.
 

DEVAMINI OKU
WhatsApp WhatsApp