loading
0212 495 25 26 İletişim Sepetim Hesabım
almaluk

Modem

Modem Fiyatları ve Modelleri

Modem Fiyatı ve Modelleri

Modem, bir bilgisayarı veya yönlendiriciyi geniş bant ağa bağlamaya izin veren bir ağ aygıtıdır. Şimdi bilgisayar ağlarında modemin ne olduğu, türleri, işlevleri, kullanımları ve özellikleri ile ilgili tüm olası konuları ele alacağız. Ağ Kurmada Modem Nedir konusunda hiçbir engele takılmadan tam anlamıyla bilgi sahibi olmanızı sağlarım.

Modem nedir?
MODEM'in tam biçimi “Modülatör-Demodülatör” dür, yani analog taşıyıcı sinyalleri kodlamak ve çalıştırmak için dijital verileri çözmek için modüle etme ve demodüle etme yeteneğine sahiptir. Modem, internete bağlanmak için bilgisayar veya anahtar veya yönlendirici gibi diğer donanım bileşenleri ile bağlantı kurmaya yardımcı olan bir donanım ağ aygıtıdır.

Modemin Amacı nedir, neden Kullanılır?
Modemler, birden fazla bilgisayar sistemi arasında dijital verinin hem gönderilmesi hem de alınması gibi işlemleri gerçekleştirmek için kullanılır. Daha sonra bu veriler V.92 kullanılarak telefon hatları üzerinden analog modemlere iletilir ve bu sinyaller bilgisayarda okunabilir formatta tekrar dijital forma dönüştürülür.
Modem, kablo, fiber veya telefon hattından gelen tüm bilgi sinyallerini almanıza ve PC'leriniz için erişilebilir forma dönüştürmenize yardımcı olan dijital çevirici olarak rol oynar.

Modem Türleri
Bilgisayar ağlarında kullanılan işlevleri farklı olan modem türleri  vardır ; aşağıda her birini açıklayın -
Çevirmeli Modem: Çevirmeli modemler analog sinyali telefon hatları üzerinden iletir. Bu modem çoğunlukla analog sinyaller kullanarak ISP ile bağlantı kurmak için kullanılır. Çevirmeli modemin harici veya dahili modem olmak üzere iki çeşidi vardır.
Kablo Modem: Kablo modemde, modemin arka kenarına bağlanan koaksiyel kabloları kullanmak içindir.
ADSL Modem: ADSL, " Asimetrik Sayısal Abone Hattıanlamına gelirve bu tür modemler, tüm bilgileri göndermek ve almak için telefon hattını kullanır. ASDL modemler, geleneksel ses ve modeme kıyasla daha yüksek hıza sahiptir.
ASDL modem, “ Senkron ve Asenkron ” olmak üzere iki tür veri iletim yöntemi kullanır. Senkron iletim, zamanlama sinyalleriniz için daha doğru olarak kullanılır, ancak asenkron iletim, yanlış düzeltme formüllerinde kullanılır.
DSL Modem: Dijital Abone Hattıanlamına gelirBroadband Modemolarak da bilinir. DSL modemler, farklı internet bağlantı türlerinin kullanımı için geniş bant hizmetleri sunar. DSL modemler daha yüksek internet hızı için rahattır.
Harici Modem: Harici modem, herhangi bir yönlendirici entegre etmediği için bağımsız modem olarak sever. Bu modem bilgisayara USB stick, WIFI veya Ethernet kablosu ile bağlanır. Küçük bölge çevresinde birkaç ağ terminali ile bağlantı kurmak paylaşmak istiyorsanız, ayrı bir yönlendirici ile bağlantı alma seçeneğine sahiptir.
Yönlendirici/Modem: Bu tür modem, birkaç cihazın ve bilgisayarın tek bir ağ içinde bağlanmasına izin veren yönlendirici ile birlikte bulunur. Böylece kullanıcılar ekstra bir router ve modeme ihtiyaç duymazlar.
Tümleşik Modem: Bu modem, bilgisayara USB veya PCI kart şeklinde gömülüdür. Ancak bu tip modemler sadece tek bir bilgisayar sisteminin internete bağlanmasını sağlar.
Onboard Modem: Onboard modemler anakart üzerine gömülü olduğuiçin bu modemin sökülme şansı yoktur ancak jumper veya BIOS kurulumu ile devre dışı bırakılabilir.
Çıkarılabilir Modem: Bu modem ihtiyaca göre takılabilir veya çıkarılabilir ve bu modemler geleneksel dizüstü bilgisayarların PCMCIA yuvasında kullanılır.
Kablosuz Modem: Radyofrekans Modemolarak da bilinir ve bu modemler hücresel teknoloji ve kablosuz yerel alan ağları ile çalışacak şekilde geliştirilmiştir.
Faks Modem: Faks modem, telefon hattı üzerinden herhangi bir belgenin iletilmesi ve alınması için kullanılır ve bu modem faks makinesi gibi çalışır.
ISDN Modem: Tümleşik Hizmetler Dijital Ağıanlamına gelirve ses, video verilerinin kablo veya optik fiber üzerinden dijital iletiminin kullanılması için iletişim standartlarının oluşturulmasını sağlar.
Akıllı Modemler: Akıllı Modemler, diğer modemlere göre daha maliyetlidir, çünkü modemin kendisinde hata denetimi tanılayabilir. Bu modem, karmaşık iletişim protokolleri sunmak için dahili salt okunur bellek (ROM) kodlaması ve mikroişlemci yongalarından oluşur.

DEVAMINI OKU