loading
0212 495 25 26 İletişim Sepetim Hesabım
almaluk

Ürünlerimiz

Notebook

Notebook Fiyatları ve Modelleri

Notebook Fiyatı ve Modelleri

Notebook piyasada dizüstü bilgisayar olarak da bilinir, ekran boyutuna, donanıma ve diğer faktörlere bağlı olarak dizüstü bilgisayarlar, hafif ve küçük kalmak için bazı işlevlerden vazgeçen kişisel bir bilgisayardır. Dizüstü bilgisayarlar tipik olarak ortalama 1.5 kilo ile 4 kilo orasındadır ve bir sırt çantasında veya evrak çantasına kolayca sığacak kadar küçüktür fakat artık kendi çantaları üretilmektedir.

Dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarların işlevselliğini taklit etmek için yaratıldı; ancak eğlence amaçlı oyunlar oynamak için dizüstü bilgisayarlara olan talep, tabletler ve telefonlar gibi daha kompakt cihazların geliştirilmesine yol açtı. Dizüstü bilgisayarlar da masaüstü bilgisayarlara benzer şekilde çalışacak şekilde tasarlandı, ancak ticari kullanımdan çok kişisel kullanıma yönelikti. Kullanışlı dizüstü bilgisayar boyutu, dizüstü bilgisayarları tanımlayan şeydi. İlk piyasaya sürüldüklerinde, değiştirilebilir bir sabit diskleri veya diğer ilişkili çevre birimleri bile yoktu.

Gaming Notebook (Lapdop); Dizüstü bilgisayar oyunlar için geliştirilirken donanım yetenekleri arttıkça, dizüstü bilgisayarlar birçok kişi için birincil bilgisayar olacak kadar güçlü hale geldi. Masaüstü birimlerden daha pahalı olmasına rağmen bilgisayar, ofis veya okul ödevlerinden çok daha fazlası için kullanılan kişisel bir cihaz haline geldi, bu nedenle taşınabilirlik önemli bir özellikti. Akıllı telefon ve tablet kullanımının artması, büyük bir dizüstü bilgisayar ihtiyacının yanı sıra bir masaüstü birimine olan ihtiyacı ve kullanılabilirliği de azalttı. Dizüstü bilgisayarlar ayrıca yüksek çözünürlüklü ekranlara sahip olmaya başlarken, geniş bant Wi-Fi teknolojisine de sahip olmaya başladı.

Günümüzde tipik bir dizüstü bilgisayarda 1 terabaytlık (TB) bir sürücü veya SSD disk bulunur, SSD Diskler hızlarından ötürü artık oyunlar ve grafik işlemler için çok önemlidir; 10 yıl önceki sabit disklerden yüzlerce kat daha hızlıdır. RAM kapasitesi genellikle 4-12 GB'dir, ekranlar büyük HD çözünürlüklere sahiptir ve pil ömrü yaklaşık 6-10 saattir. Birçok dizüstü bilgisayar, tam bir klavye sunacak kadar büyüktür, genellikle yaklaşık 13-18 inç genişliğindedir.

Dizüstü oyun bilgisayarı, grafik açısından yoğun oyunları ve yazılımları sorunsuz şekilde çalıştırmak için özel olarak tasarlanmış taşınabilir bir bilgisayardır. Yüksek performanslı bir işlemciye, özel grafik kartına, RGB arkadan aydınlatmalı klavyeye ve gelişmiş bir soğutma sistemine sahiptir.

Dizüstü Oyun Bilgisayarındaki yüksek performanslı donanım, onları normal dizüstü bilgisayarlardan farklı kılan şeydir.

Dizüstü oyun bilgisayarları, taşınabilir oyun masaüstü bilgisayarları olarak düşünülebilir ve hareket halindeyken oyun oynamayı seven PC oyuncuları için mükemmel bir oyun cihazıdır. Çok fazla güç toplarlar ve bir Notebook sırt çantasında LAN partilerine, eSpor etkinliklerine ve hatta işe kolayca taşınabilirler.

Notebook (Dizüstü Bilgisayar) da Neler Yapabilirim?

Günlük Kullanım İçin Dizüstü Bilgisayarda, günlük işler, yazı yazma, kodlama, film izleme ve normalde normal bir dizüstü bilgisayarda yapacağınız diğer şeyler gibi oyun oynamanın yanı sıra başka şeyler için de kullanılabilir. Temellerinde, normal dizüstü bilgisayarların sahip olduğu tüm parçalara sahiptirler.

Aslında, performans sınıfı işlemcilere ve normal dizüstü bilgisayarlardan daha fazla RAM'e sahip olduklarından, çoklu görevde çok daha iyidirler. Bu, gecikme yaşamadan birkaç programı aynı anda çalıştırabileceğiniz anlamına gelir.

Günlük işler için bir oyun dizüstü bilgisayarı kullanmak, fazladan güç kullanmayacağınız veya donanımını limitlerine kadar zorlamayacağınız anlamına gelir. Hafif işlemler rahatlıkla halledebilir.

Dizüstü Bilgisayarlarda oyunların yanı sıra, dizüstü oyun bilgisayarlarının gerçekleştirebileceği kolayca yapabileceğiniz bazı işler şunlardır:

Video Düzenleme

Özel bir grafik kartına, çok miktarda RAM'e ve güçlü bir işlemciye sahip olması, Dizüstü Oyun Bilgisayarını video düzenleme için mükemmel kılar. Adobe Premiere Pro CC, Final Cut Pro X ve Corel VideoStudio Ultimate gibi video düzenleme programlarını kolaylıkla çalıştırabilirler.

Dijital Sanat Tasarımı

Procreate, Photoshop ve Adobe Illustrator gibi grafik tasarım yazılımları çok GPU ve CPU yoğundur ve yeterli miktarda RAM gerektirir. Çoğu oyun dizüstü bilgisayarı, tüm minimum sistem gereksinimlerini karşılayabilir ve bu nedenle grafik tasarımcılar ve dijital sanatçılar için mükemmeldir.

Mühendislik Öğrencileri

Dizüstü Oyun Bilgisayarı, teneffüslerde can sıkıntısından kurtulmanın yanı sıra zorlu tasarım ve simülasyon yazılımları çalıştırması gereken mühendislik ve sanat (özellikle film ve animasyon) üniversite öğrencileri için de idealdir. 

Programlama

Dizüstü Oyun Bilgisayarı, hem mobil ve web uygulamaları gibi hafif programlamayı hem de oyun geliştirme ve mühendislik gibi karmaşık fizik simülasyonlarını içeren ağır programlamayı işleyebilir.

Çalışmak

İşiniz Blender, AutoCAD ve MotionBuilder gibi ağır yazılımlarla çalışmayı içeriyorsa ve aynı zamanda mobil olmanızı gerektiriyorsa dizüstü oyun bilgisayarı iyi bir seçimdir. Bir mobil iş istasyonu ile aynı işlevi görebilir .

Ancak, taşınabilirlik ve iyi pil ömrü sizin için bir öncelikse, Dizüstü Oyun Bilgisayarı sizin için ideal olmayabilir. Dizüstü Oyun Bilgisayarının pil ömrü düşüktür ve normal dizüstü bilgisayarlardan biraz daha ağır olma eğilimindedir.

Video Akışı İçin Dizüstü Bilgisayar

Dizüstü Oyun Bilgisayarı, Twitch, Mixer veya Youtube'da oyun akışı yapmak için iyidir. Normal masaüstü bilgisayarlarla neredeyse aynı miktarda güç toplarlar ve akış için gereken sistem gereksinimlerini karşılarlar. Ancak, ısıyı masaüstü bilgisayarlar kadar dağıtmazlar ve soğutma sistemleri düzgün tasarlanmazsa uzun süreli canlı akıştan sonra aşırı ısınabilirler.

Sanal Gerçeklik İçin Dizüstü Bilgisayar

Üst düzey Dizüstü Oyun Bilgisayarı, Oculus Rift, HTC Vive veya diğer herhangi bir VR (Sanal Gerçeklik) başlığını sorunsuz bir şekilde çalıştırmak için yeterli işlem ve grafik gücüne sahiptir. Hızlı işlemcilere, güçlü bir grafik kartına, yeterli RAM'e ve ayrıca VR kulaklıklarını bağlamak için gereken HDMI, DisplayPort (DP) ve USB bağlantı noktalarına sahiptirler.

Bir oyun dizüstü bilgisayarında VR çalıştırmak istiyorsanız, intel i5 işlemci veya üstü, en az bir GTX 1070 veya RTX serisi Nvidia grafik kartı ve en az 8 GB RAM içeren birini seçin. Ayrıca HDMI 1.4, DisplayPort 1.2 ve USB 2.0 bağlantı noktalarına da ihtiyacınız var.

Dizüstü Bilgisayarı Yükseltme

Eski laptop güçlendirmek için Laptop RAM Yükseltme işlemi yapmak zorundasınız, Dizüstü Oyun Bilgisayarının çoğu yalnızca harddisk ve RAM'i yükseltmenize izin verir. Birkaç üst düzey oyun dizüstü bilgisayarı dışında, işlemciyi ve grafik kartını yükseltmek, anakarta tümleşik geldiği için genellikle imkansızdır.

Bu nedenle, bir oyun dizüstü bilgisayarı satın alırken, daha fazla RAM ve disk yerine, iyi bir işlemciye ve ekran kartına yatırım yapmak iyi bir fikirdir.

Dizüstü Bilgisayarının Maliyeti

Dizüstü Oyun Bilgisayarı, normal dizüstü bilgisayarlara kıyasla oldukça pahalı olabilir. Ancak çok üst düzey Dizüstü Oyun Bilgisayarının maliyeti fazla olabilir.

Maliyet, kurulan donanımın özelliklerine, mümkün olan özelleştirme düzeyine ve yapı kalitesine göre belirlenir.

Bir dahaki sefere insanların onu etrafa saçtığını duyduğunuzda "oyun dizüstü bilgisayarı" teriminin kafanızı karıştırmasına izin vermeyin. Yalnızca oyun oynamak için değil, sınıfta not almak, kodlama yapmak ve film izlemek gibi günlük işler için de kullanılabilirler.

Dizüstü Oyun Bilgisayarı, normal bir dizüstü bilgisayarda bulabileceğiniz tüm bileşenlere sahiptir. Farklı olan tek şey, dahili bileşenlerinin, özellikle işlemci ve grafik bakımının, normal dizüstü bilgisayarlardan biraz daha gelişmiş olması ve böylece zorlu oyunları ve uygulamaları çalıştırmalarına izin vermesidir.

 

DEVAMINI OKU
WhatsApp WhatsApp