loading
0212 495 25 26 İletişim Sepetim Hesabım
almaluk

Online

Online Fiyatları ve Modelleri

Online Fiyatı ve Modelleri

online UPS; OUPS olarak kısaltılan, ana elektrik şebekesinden kesintisiz güç sağlamak için doğrultucu ve inverter devrelerinin birleşimini kullanan UPS türüdür. Burada sürekli güçten kastımız, kaynağın kullanılabilirliği ve elektrik kesintisi durumunda elektrik sıfır transfer süresi ile güç sağlanmasıdır.


On-line UPS bazen çift çevrim sistemi olarak da bilinir. Böyle adlandırılmasının nedeni, çevrimiçi bir UPS sisteminde, devre bir doğrultucu ve bir invertör içerdiğinden güç dönüşümü iki kez gerçekleşir.
Online UPS’e sağlanan besleme kesintisiz niteliktedir çünkü başlangıçta UPS ana besleme kaynağından akım çeker, ancak elektrik kesintisi durumunda UPS akü yedeğinden akım çeker ve bu da sıfır transfer süresiyle gerçekleşir.
Dolayısıyla transfer süresi, UPS devresinin güç sağlamak için ana şebekeden yedek aküye giden yolu değiştirmesi için geçen süre olarak tanımlanır. On-line UPS, statik anahtarı normalde açık durumda bulunduğundan sıfır aktarım süresi sunar.
Bu nedenle, çevrimiçi ups, kritik ekipmanı veri kaybı olmadan düzgün bir şekilde kapatmak için gereken süreye kadar veya jeneratör kurtarmaya geldiğinde işlemi uzatmak için gereken süreye kadar şebeke gücü sağlamak üzere tasarlanmıştır.


Online UPS'nin Çalışma Prensibi
Online UPSlerin, iki statik anahtarı veya tetikleme sistemi vardır. Birincil statik anahtarın normalde her zaman açık durumdadır ancak elektrik kesintisi olduğunda kapalı tutulan ikinci statik anahtar devreye girer.

Şebeke beslemesi açıkken: Besleme, UPS devresine giriş olarak tek fazlı veya üç fazlı bir AC sinyali sağlar. UPS devresi uygulanan AC girişi bir DC akıma çevrilir. UPS DC çıkışı, ikincisini şarj etmek için aynı anda hem invertere hem de bataryaya beslenir. Bu nedenle, buradaki doğrultucu, bir doğrultma ünitesinin yanı sıra bir şarj cihazı olarak işlev görür ve bu nedenle yüksek ısı derecesine çıkar.
UPS’e gönderilen DC akım bir devre ile AC'ye çevirecektir. Bu AC akım, AC gücünün yüke iletildiği normalde açık-statik anahtar durumunda olur. Bu nedenle, bu çalışma modunda, pilin eş zamanlı şarj edilmesiyle birlikte güç sağlanır.

Şebeke beslemesi kesildiğinde: AC giriş sinyalinin yokluğunda, doğrultucu geçici olarak bağlantısı kesilmiş durumda olacaktır, böyle bir durumda aküde depolanan güç kullanılmaya başlanır. Ve bu noktadan itibaren, inverter daha önce tartışılan koşul gibi çalışmaya başlar, yani dc girişini alıp ac çıkışa dönüştürür ve normalde statik anahtar üzerinden elektrik gücü sağlar.
Ancak, yedek pilden besleme, çalışmaya herhangi bir gecikme veya kesinti oluşmaz. Pil yedeği, hangisi daha önce gerçekleşirse, ya AC kaynağı geri gelene kadar ya da pil gücü boşalana kadar kullanılır.
İnvertör, yukarıda tartışılan her iki durumda da yüke sabit güç sağlamak zorunda olduğundan, düzgün ve dikkatli bir şekilde tasarlanmıştır.


 

DEVAMINI OKU