loading
0212 495 25 26 İletişim Sepetim Hesabım
almaluk

Ürünlerimiz

Ram

Ram Fiyatları ve Modelleri

Ram Fiyatı ve Modelleri

Bilgisayar ramleri rastgele Erişim Belleği anlamına gelir. CPU'nuzdaki küçük, süper hızlı Bellek ile sabit diskinizin veya katı hal sürücünüzün (SSD) büyük, süper yavaş depolaması arasında bir orta yol görevi görür. Sisteminiz, işletim sisteminin çalışan kısımlarını geçici olarak ve uygulamalarınızın aktif olarak kullandığı verileri depolamak için RAM kullanır. RAM bir kalıcı depolama biçimi değildir.
Bilgisayarınızı bir ofis gibi düşünün. Sabit disk, köşedeki dosya dolabıdır. RAM, tüm ofis iş istasyonu gibidir, CPU önbelleği ise aktif olarak bir belge üzerinde çalıştığınız gerçek çalışma alanı gibidir.
Ne kadar fazla RAM Belleğiniz varsa, aynı anda o kadar çok şeye hızlı bir şekilde erişebilirsiniz. Tıpkı daha büyük bir masaya sahip olmanın, dağınık ve hantal hale gelmeden (ayrıca yeniden düzenlemek için dosya dolabına daha fazla geri dönmeyi gerektirmeden) üzerinde daha fazla kağıt tutabilmesi gibi.
Bununla birlikte, bir ofis masasının aksine, RAM Ramler kalıcı depolama işlevi göremez. Gücü kapattığınız anda sistem RAM Belleğinizin içeriği kaybolur. Güç kaybetmek, masanızdaki her belgeyi silmek gibidir.

RAM ve Bellek
Hem RAM hem de Bellek geçici Ram olsa da, farklı kullanımları vardır. RAM tipik olarak bilgisayarınızda kullanılan programların gerektirdiği verileri depolarken, Bellek sık kullanılan program yönergelerini veya bir CPU'nun daha sonra ihtiyaç duyduğu belirli verileri depolar.

SDRAM Ram Nedir?
İnsanlar RAM hakkında konuştuğunda, genellikle Senkronize Dinamik RAM'den (SDRAM) bahsederler. SDRAM, bu makalenin de tartıştığı şeydir. Çoğu masaüstü ve dizüstü bilgisayarda RAM, ana karta takabileceğiniz bir çubuk gibi görünür.
Ne yazık ki, süper ince ve hafif dizüstü bilgisayarlarda, yerden tasarruf etmek için RAM'in doğrudan ana karta lehimlenmesi yönünde artan bir eğilim var. Ancak bu, yükseltile bilirlik ve onarıla bilirlikten ödün verir.
SDRAM'i Statik RAM anlamına gelen SRAM ile karıştırmayın . Statik RAM, diğer şeylerin yanı sıra CPU Bellekleri için kullanılan Ramtir. Çok daha hızlıdır ancak aynı zamanda kapasitesi sınırlıdır, bu da onu SDRAM'in yerine geçmeye uygun hale getirmez. Genel kullanımda SRAM ile karşılaşmanız pek olası değildir, bu yüzden endişelenmeniz gereken bir durum değildir.


DDR Nedir?
Bilgisayarınızda kullandığınız RAM, Çift Veri Hızı (DDR) kullanarak çalışır. DDR RAM, saat döngüsü başına iki aktarımın gerçekleştiği anlamına gelir. Daha yeni RAM türleri, aynı teknolojinin güncellenmiş sürümleridir, bu nedenle RAM modülleri neden DDR, DDR2, DDR3 vb. etiketlerini taşır. Tüm masaüstü RAM nesilleri aynı fiziksel boyut ve şekle sahip olsalar da uyumlu değildirler .
DDR3 RAM'i yalnızca DDR2'yi destekleyen bir anakartta kullanamazsınız. Aynı şekilde DDR3, DDR4 yuvasına sığmaz. Her RAM nesli, herhangi bir karışıklığı durdurmak için farklı konumlardaki pimlerde bir çentik kesimine sahiptir. Bu, yanlış türde alsanız bile RAM modüllerinizi yanlışlıkla karıştıramayacağınız veya ana kartınıza zarar veremeyeceğiniz anlamına gelir.

DDR2 Ram: DDR2 , bugün karşılaşabileceğiniz en eski RAM türüdür. 240 pine sahiptir (SO-DIMM için 200). DDR2 iyi ve gerçekten yerini aldı, ancak eski makineleri yükseltmek için hala sınırlı miktarlarda satın alabilirsiniz. Aksi takdirde, DDR2 geçersizdir.
DDR3 Ram: DDR3, 2007'de piyasaya sürüldü. DDR4 resmi olarak 2014'te yerini almış olsa da, eski RAM standardını kullanan birçok sistem bulacaksınız. Neden? Çünkü 2016 yılına kadar (DDR4'ün piyasaya sürülmesinden iki yıl sonra) DDR4 özellikli sistemler gerçekten hız kazandı. Ayrıca DDR3 RAM, Intel'in LGA1366 soketinden LGA1151'e ve ayrıca AMD'nin AM3/AM3+ ve FM1/2/2+'ya uzanan çok çeşitli CPU nesillerini kapsar. Intel için bu, 2008'deki Intel Core i7 serisi tanıtımından 2016'daki 7. nesil Kaby Lake CPU'lara kadar olan süreci kapsar. DDR3 RAM, DDR2 ile aynı sayıda pine sahiptir. Bununla birlikte, daha düşük bir voltajla çalışır ve daha yüksek zamanlamalara sahiptir (bir anda RAM zamanlamaları hakkında daha fazla), bu nedenle uyumlu değildir. Ayrıca DDR3 SO-DIMM'lerde 204 pin bulunurken, DDR2'nin 200 pini vardır.
DDR4 Ram: DDR4, 2014'te piyasaya çıktı ve en popüler RAM türü haline gelmesi biraz zaman aldı ve 2017'de DDR3'ten en üst sırayı aldı. O zamandan beri DDR4 kullanımı, tüm RAM'in yaklaşık yüzde 80'ini oluşturduğu noktaya kadar istikrarlı bir şekilde büyüdü. 2021'de dünya çapında satışlar. Yüksek fiyatların olduğu ilk dönemde birçok kullanıcı DDR3'e bağlı kaldı. Ancak Intel ve AMD'nin 2021 CPU'ları yalnızca DDR4 RAM kullandığından, çoğu kullanıcı DDR4'e geçti (veya sistem donanımlarını bir sonraki güncellemelerinde yükseltecekler). DDR4, pin sayısını 288'e çıkarırken RAM voltajını 1,5V'tan 1,2V'a düşürür.
DDR5 Ram: DDR5, 2019'da tüketici pazarlarına çıkacaktı. Bu olmadı. Yeni Ram özelliği yalnızca 2020'nin ortalarında piyasaya sürüldüğü için 2020'de de gerçekten olmadı. Ardından, DDR5 RAM ciddi bir şekilde ortaya çıkmaya başladığında, kısmen en yeni Ram türü olması ve kısmen de COVID salgını nedeniyle stratosferik gönderilen küresel donanım fiyatları nedeniyle aşırı yüksek fiyatlar nedeniyle engellendi. DDR5, RAM voltajı 1.1V'a düşecek olsa da 288 pinli bir tasarımla devam edecek. DDR5 RAM performansı, önceki DDR4 neslinin en hızlı standardını ikiye katlar. Referans olarak, AnandTech tarafından bildirildiği üzere SK Hynix, DDR5 standardı kapsamında mümkün olan en hızlı olan DDR5-6400 RAM modülünün teknik ayrıntılarını açıkladı; ancak girişimci hız aşırtmacılar DDR5 modüllerini şimdiden daha da ileri götürdüler.
DDR6 Ram: Bu yazının yazıldığı sırada, DDR6 RAM hala geliştirme aşamasındadır ve ilk DDR6 RAM modüllerinin 2025'te ortaya çıkmaya başlayacağına dair spekülasyonlar vardır. DDR6 RAM geldiğinde, beklediğiniz gibi DDR5'ten daha hızlı olacak. DDR5'in maksimum 8.000MBps veri hızında çalıştığı yerde, DDR6 RAM'in 12.800MBps veri hızlarıyla piyasaya çıkması bekleniyor.


RAM - Hız, Gecikme, Zamanlama
Kafanızı SDRAM, DIMM'ler ve DDR nesillerine sardınız. Peki ya RAM modelindeki diğer uzun sayı dizileri? Ne demek istiyorlar? RAM ne ile ölçülür? Peki ya ECC ve Swap?
İşte bilmeniz gereken diğer RAM spesifikasyon terimleri. Bu terimler, bir RAM etiketini okumanıza yardımcı olacaktır.

Saat Hızı, Transferler, Bant Genişliği
RAM'in DDR3-1600 ve PC3-12800 gibi iki sayı kümesiyle anıldığını görmüş olabilirsiniz. Bunlar hem RAM üretimine hem de aktarım hızına atıfta bulunur ve ima eder . DDR/PC'den sonraki ve kısa çizgiden önceki sayı, nesli belirtir: DDR2, PC2'dir, DDR3, PC3'tür, DDR4, PC4'tür ve DDR5, PC5'tir.
DDR'den sonra eşleştirilen sayı, saniyedeki mega transfer sayısını (MT/sn) ifade eder. Örneğin DDR3-1600 RAM, 1.600MT/s hızında çalışır. Yukarıda bahsedilen DDR5-6400 RAM, 6.400MT/s hızında çalışacak—çok daha hızlı! PC'den sonra eşleştirilen sayı, saniyede megabayt cinsinden teorik bant genişliğini ifade eder. Örneğin PC3-12800, 12.800MB/s hızında çalışır.
Tıpkı bir CPU veya grafik kartında hız aşırtması yapabileceğiniz gibi, RAM'de hız aşırtması yapmak mümkündür. Hız aşırtma, RAM'in bant genişliğini artırır. Üreticiler bazen önceden hız aşırtmalı RAM satarlar, ancak kendiniz hız aşırtabilirsiniz. Anakartınızın daha yüksek RAM saat hızını desteklediğinden emin olun!
Farklı saat hızlarındaki RAM modüllerini karıştırıp karıştıramayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Cevap, evet, yapabilirsiniz, ancak hepsi en yavaş modülün saat hızında çalışacaklardır. Daha hızlı RAM kullanmak istiyorsanız, eski, daha yavaş modüllerinizle karıştırmayın.
Teorik olarak RAM markalarını karıştırabilirsiniz, ancak bu tavsiye edilmez. RAM markalarını veya farklı RAM saat hızlarını karıştırdığınızda, mavi bir ölüm ekranı veya diğer rastgele çökmelerle karşılaşma şansınız artar.

Zamanlama ve Gecikme
DDR3 RAM'in çalıştığı en düşük hız 533 MHz'dir, bu da 1/533000000 veya 1,87 ns'lik bir saat döngüsü anlamına gelir. 7 döngülük bir CAS gecikmesi ile toplam gecikme 1,87 x 7 = 13,09 ns'dir. ("ns" nanosaniye anlamına gelir.)
DDR4 RAM'in çalıştığı en düşük hız ise 800MHz'dir, bu da 1/800000000 veya 1,25 ns'lik bir saat döngüsü anlamına gelir. 9 döngülük daha yüksek bir CAS'a sahip olsa bile, toplam gecikme 1,25 x 9 = 11,25 ns'dir. Bu yüzden daha hızlı!
Çoğu insan için kapasite, her seferinde saat hızını ve gecikmeyi gölgede bırakır . 16 GB DDR4-1600 RAM'den, 8 GB DDR4-2400 RAM'den alacağınızdan çok daha fazla fayda elde edeceksiniz. Çoğu durumda, zamanlama ve gecikme dikkate alınması gereken son noktalardır.


Bilgisayarım Kaç Ram Olmalı?
Ne Kadar RAM'e İhtiyacınız Var? Akıllı telefonların düzenli olarak 4GB veya daha fazla RAM Ram ile üretiliyor ve Google Chrome gibi tarayıcıların Ram ayırmalarıyla hızlı isteyen bir ortamda tüm bilgisayar birleşenleri ve yazılımlar yüksek ramlere ihtiyaç duyuyor.
Çoğu insan için 4GB, genel kullanım bilgisayarı için ihtiyaç duyduğunuz minimum RAM miktarıdır. Ancak işletim sistemlerinin de farklı özellikleri vardır. Örneğin, Windows 10'u yalnızca 1 GB RAM ile çalıştırabilirsiniz, ancak kullanıcı deneyiminizi yavaş bulacaksınız. Tersine, çok sayıda Linux dağıtımı, daha az miktarda RAM ile son derece iyi çalışır .

Kendinizi aynı anda altı Word belgesi açıkken bulursanız ve Google Chrome'daki bu 60 sekmeyi kapatamıyorsanız, muhtemelen en az 8 GB RAM isteyeceksiniz. Sanal bir makine kullanmak istiyorsanız da aynı şey geçerli.
16GB RAM, çoğu kişinin ihtiyaçlarını aşmalıdır. Ancak, oyun oynuyorsanız veya grafik için kullanıyorsanız yüksek RAM kapasitesini takdir edeceksiniz. Çok az insan 32GB RAM'e ihtiyaç duyar bunlar oyun bilgisayarlı veya serverler için kullanılır, ancak dedikleri gibi, fazla ram göz çıkartmaz.

RAM Bilgisayar hızını etiklermi?
RAM yükseltmesi, bilgisayarlarda anında performans artışı elde etmenin kesinlikle en kolay yollarından biridir. Ancak, bir yükseltme yapmadan önce anakartınız destekliğidi ram türünü ve yükseltilebilir en yüksek ram kapasitesini bilmeniz gerekmektedir. Oyunlar ekran kartının yanı sıra bilgisayar ram inizin yüksek olmasını ister, şuan piyasaki oyunlar en az 4 GB ile 8GB arası ram istiyor ne kadar yüksek ram o kadar hızlı bilgisayar olduğu için bütcenize uygun fiyatlarda ram modelleri seçmelisiniz.


 

DEVAMINI OKU