loading
0212 495 25 26 İletişim Sepetim Hesabım
almaluk

Ürünlerimiz

Monitör

Monitör Fiyatları ve Modelleri

27 AOC 27B3CF2 IPS MONİTÖR

6,796.04 ₺

7,410.00 ₺

Monitör Fiyatı ve Modelleri

Bilgisayar monitörü, kullanıcının bilgisayarıyla etkileşime girmesini sağlayan bir görüntüleme aygıtıdır. Bir bilgisayarın birincil çıktı donanımıdır, yani bilgisayarın işlemcisi ve diğer bileşenleri tarafından üretilen bilgileri görüntüler.
Bu bilgiler metin, sayılar, resimler, videolar ve daha pek çok şey olabilir. Bir monitör, parlaklık, kontrast ve çözünürlük gibi ekran ayarlarını yapma yeteneği gibi ek işlevler de sağlayabilir. 
Bir monitörün en önemli özelliği ekranıdır. Bu, monitörün resimlerin, metinlerin ve videoların görüntülendiği kısmıdır. Güç kaynağı da önemlidir; bilgileri görüntüleyebilmesi için monitöre güç sağlar.
Düğme, ekran ayarlarını yapmak için kullanılır. Son olarak kasa, tüm bu bileşenleri bir arada tutar ve ayrıca koruma sağlar. 
Özetle, bir bilgisayar monitörü, bilgisayarın işlemcisi ve diğer bileşenleri tarafından üretilen bilgileri görüntüleyen bir çıktı aygıtıdır. Bir ekran, bir güç kaynağı, ekran ayarlarını yapmak için bir düğme ve hepsini bir arada tutan bir kasadan oluşur.

Monitör Nasıl Çalışır?
Bilgisayar monitörü, bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüleri, metinleri ve diğer bilgileri görüntüleyen bir aygıttır; bilgisayar kullanmak için gereklidir. Bilgisayar monitörü nasıl çalışır? 
Bilgisayar tarafından oluşturulan resimler, metinler ve diğer bilgiler video kartı tarafından işlenir ve daha sonra bu bilgiler bilgisayar monitörüne gönderilir. Bu çıktı, kullanıcının çalışırken veya oynarken metin ve grafik görüntüleri görmesine izin vererek anında geri bildirim sağlar. 
Daha eski bilgisayar monitörleri, katot ışın tüpü (CRT) teknolojisini kullanıyordu. CRT tüp tipi bir monitör , ekranda görüntüler oluşturmak için bir elektron ışını kullanır. Tüpün görüş ucu, elektronlar çarptığında ışık yayan bir fosforla kaplanmıştır. Renkli monitörlerde, CRT'nin her fosfor rengi için bir tane olmak üzere üç ayrı tabancası vardır. Kırmızı, yeşil ve mavi fosforların kombinasyonu, milyonlarca rengin yanılsamasını yaratabilir. 
Tek renkli monitörler söz konusu olduğunda, her fosfor yoğunluğu değişen tek bir noktadır. Bir dizi tek renkli fosfor kullanarak gri tonlamalı bir görüntü üretir. Bir fosfor noktasını koyulaştırmak için üzerine daha az elektron uygulanırken, hafif bir fosfor elde etmek için üzerine yüksek yoğunluklu bir elektron akışı uygulanır. 
Modern monitörler sıvı kristal ekran (LCD) teknolojisini kullanır. LCD monitörler, üç ana rengin küçük noktalarından oluşan milyonlarca küçük pikselden oluşur: kırmızı, yeşil ve mavi. Bu renkleri birleştirerek, herhangi bir sayıda renk oluşturulabilir ve bu da bir CRT monitörden daha canlı bir görüntüyle sonuçlanır. LCD monitörler aynı zamanda CRT monitörlere göre daha az enerji kullanır ve bu da onların enerji açısından daha verimli olmalarını sağlar. 

Monitörler İçin Kullanılan Terimler
Bir mönitör gördüğünüzde kullanılan terimleri ve ne anlama geldiklerini hiç merak ettinizmi? Biz Açıklayalım
Renkli ekran: Ekran monitörlerinin renkli görüntüsü oldukça basittir, çünkü ekran monitörünün ekranındaki projeksiyonları (görüntüleri) kırmızı, yeşil ve mavi olmak üzere üç ana renk aracılığıyla  alırsınız .
Çözünürlük: Ekran monitörlerinin çözünürlüğü, ekran monitörünün net, keskin görüntüler gösterebilmesidir. Başka bir deyişle, monitörün ekranı görüntüleri, görüntüleri ve videoları net ve keskin bir şekilde görüntüleyebilir. 
Kontrast: Ekran monitörlerinin kontrast oranı, monitörün net, keskin ve net görüntüler gösterebilmesidir. Başka bir deyişle, monitörün ekranı görüntüleri, görüntüleri ve videoları net ve keskin bir şekilde görüntüleyebilir. 
Tepki Süresi: Bir ekran monitörünün tepki süresi, monitörün görüntüleri, görüntüleri ve videoları net ve keskin bir şekilde gösterebilmesidir. Başka bir deyişle, monitörün ekranı görüntüleri, görüntüleri ve videoları net ve keskin bir şekilde görüntüleyebilir.
Bağlantılar: Monitör, çeşitli bağlantılar aracılığıyla bir bilgisayara veya aygıta bağlanarak çalışır. Bu bağlantılar, bir HDMI, DVI, VGA veya DisplayPort kablosunun yanı sıra çevre birimleri için bir USB bağlantısını içerebilir.
Bilgisayar, bağlantılar yoluyla monitöre bir sinyal gönderir ve ardından bu, monitörde görüntülenen bir görüntüye çevrilir. Farklı monitörlerin farklı konektörleri olabilir, bu nedenle monitör için gereken bağlantı türünü önceden bilmek önemlidir.


LCD monitörler nasıl çalışır?
LCD monitörler, elektrik alanlarına duyarlı bir tür organik malzeme olan sıvı kristalleri kullanarak çalışır. Sıvı kristallere bir elektrik akımı uygulandığında, belirli dalga boylarındaki ışığın geçmesine izin verirken diğerlerini engelleyecek şekilde hizalanırlar.

LCD monitör, bir arada tutulan, işlenmiş iki polarize cam levhadan oluşur. Bu plakaların arasında, bir elektrik akımına tepki veren sıvı kristallerin bulunduğu yer vardır. Bu, farklı dalga boylarındaki ışığın yüzey boyunca farklı noktalardan geçmesine izin verir.
Görüntüyü oluşturmak için LCD monitörün bir arka ışığa ihtiyacı vardır. Bu arka ışık genellikle flüoresan tüpler, LED ışıklar, OLED veya QLED ışıklar şeklindedir . Kullanılan teknolojiye bağlı olarak, arka ışık belirli bir ışık rengi yayar ve ardından görüntüyü oluşturmak için sıvı kristallerden süzülür.
LCD monitörlerin CRT monitörlere göre sayısız avantajı vardır; gelişmiş renk, resim kalitesi ve daha büyük çözünürlükler için yetenekler. Ayrıca LCD monitörler, CRT monitörler gibi kavisli değil, ince olacak şekilde tasarlanmıştır.

Monitör oyun oynarken ne kadar önemlidir?

Monitörler, oyuncuların oyunlarını yüksek çözünürlükte, doğru renk ve kontrastla görmelerini sağladığı için oyun oynamak için çok önemlidir. Monitörler ayrıca oyunu tam ekran modunda görebildikleri için oyunculara daha sürükleyici bir deneyim sunar.
Monitörler ayrıca hareket bulanıklığını azaltmaya ve oyun deneyimini daha akıcı hale getirmeye yardımcı olan ayarlanabilir yenileme hızları gibi özelliklere de sahiptir. Son olarak, monitörler, oyuncuların bir oyundaki dizüstü bilgisayar veya akıllı telefon gibi daha küçük bir ekranda fark edilmesi zor olabilecek küçük ayrıntıları belirlemesine yardımcı olabilir.
Oyun için bir monitör, normal bir monitöre kıyasla daha sürükleyici bir deneyim sunar. Oyun monitörleri genellikle çok yüksek yenileme hızlarına sahiptir, bu da ekrandaki görüntünün çok hızlı ve sorunsuz bir şekilde güncellenebileceği anlamına gelir.
Bu, görsellerin çok daha gerçekçi görünmesini sağlar ve bu da daha iyi bir oyun deneyimi yaratır. Oyun monitörleri ayrıca genellikle daha kısa yanıt sürelerine sahiptir, bu da görselleri daha hızlı gösterebilecekleri ve daha akıcı bir oyun deneyimi sağlayabilecekleri anlamına gelir.

Monitör bir dizüstü Bilgisayar’a nasıl bağlanır?

Monitör, bir dizüstü bilgisayarı HDMI veya USB-C kablosu gibi bir kabloyla bağlayarak çalışır. Bir monitör bir dizüstü bilgisayara bağlandığında, kullanılabilir ekran alanı miktarını artırarak, daha kolay çoklu görev yapmanıza ve çalışırken ergonomik bir oturma pozisyonu oluşturmanıza olanak tanır.
Ayrıca sekmelerinizin ve pencerelerinizin daha iyi bir düzenini sağlayarak işinizi takip etmenizi kolaylaştırır. Dizüstü bilgisayarınıza bir monitör bağlayarak, onu etkili bir şekilde küçük bir masaüstüne dönüştürebilir, böylece bir dizüstü bilgisayarın maksimum boyutundan (17 inç olan) daha büyük bir ekran boyutu elde edebilirsiniz.
Bu daha büyük ekran boyutu, uzun bir çalışma gününden sonra boyun ve sırt şikayetlerini önlemeye yardımcı olabileceğinden, dizüstü bilgisayarlarında uzun süreler geçirmesi gereken kişiler için faydalıdır.

DEVAMINI OKU
WhatsApp WhatsApp