loading
0212 495 25 26 İletişim Sepetim Hesabım
almaluk

Mini PC

Mini PC Fiyatları ve Modelleri

Mini PC Fiyatı ve Modelleri

Bilgisayarlar her geçen yıl küçülüyor ve güçleniyor. Bunlar, bir zamanlar bir odanın tamamını kaplayan aynı cihazlardır, ancak bugün bunları dizüstü bilgisayar çantalarımızda kolayca taşıyoruz.
Ama neden orada dursun? Neden daha da kompakt bir şey olmasın? Bunlar, mini PC yaratıcılarının yıllar önce cevaplamaya çalıştıkları sorular. Yani bir mini PC'nin ne olduğunu veya sunduğu avantajları bilmiyorsanız, şanslısınız demektir. Bu bilgiler tam size göre olacak.


Mini PC nedir?
Adındaki "mini"nin de ima ettiği gibi mini PC, bilgisayarlarımızı tüm ağırlıklarından sıyıran ve onları istediğimiz yere taşıyabileceğimiz küçük bir cihaza dönüştüren devrim niteliğinde bir biçim faktörüdür.
Minyatür kelimesi sizi yanıltmasın. Bir mini PC, geleneksel masaüstü bilgisayarlarda bulacağınız tüm bileşenlerle birlikte gelir. Modern bir anakart, işlemci, RAM, sabit disk ve çok sayıda bağlantı noktası dahildir.
Günlük kullanım söz konusu olduğunda, bu küçük bilgisayarlar, kuzenleri olan masaüstü bilgisayarlar kadar iyidir. Çoğu Mini Pc Kasalar adobe grafik programlarını ve hatta bir çok oyunu oynayacak şekilde yapılandırılmıştır. Ama bizim tavsiyemiz ofis ve ev için gündelik bilgi işlem işlerini yapmak için kullanılması. Mini Bilgisayarların boyutu sizi kesinlikle aldatmasın.


Mini PC'nin Parçaları ve Özellikleri
Mini PC genel olarak diğer masaüstü bilgisayarla aynı parçalara sahiptir ancak birkaç fark vardır.

mini PC'de neler var:
İşlemci: Veriye dayalı işlem gerçekleştirir. Mini PC'ler, küçük ve enerji tasarruflu oldukları için genellikle (ARM) tabanlı işlemciler kullanır.
Bellek: Verileri saklar. İki tür bellek vardır: Salt okunur bellek (ROM) ve Rastgele erişim belleği (RAM). ROM değiştirilemezken RAM yeniden kullanılabilir.
Depolama: Mini PC, bilgileri tutmak için SSD disk veya MSI kullanır.
Bilgisayar bağlantı noktaları: Monitör, klavye vb. diğer cihazlarla bağlantıya izin verir. Mini PC'ye bağlı olarak USB veya HDMI, RCA-video çıkışı, ses jakı da olabilir.
Bir mini bilgisayarda eksik olan:
Soğutma Sistemi: Bilgi işlem ısı ürettiğinden bu bir sorun teşkil edebilir, ancak endişeniz buysa mini PC'nize her zaman bir fan ekleyebilirsiniz.
Gerçek Zamanlı Saat (RTC): RTC, siz kapattıktan sonra bile çalışmaya devam eden bir zaman tutma cihazıdır. Bununla birlikte, bir mini PC'de pil yoktur ve RTC pilden gelen güce bağlı olduğundan, alan kısıtlaması nedeniyle de dahil edilmemiştir.
Fiziksel arayüz: Ekran, klavye veya fare yoktur ve bu nedenle satın aldığınız ürüne eklemeniz gereken bir şeydir, ancak bazı mini PC'ler Bluetooth'u destekler. Değilse, her zaman USB bağlantı noktalarını kullanarak bağlanabilirsiniz.

Mini PC'nin Avantajları
Avantajlardan bahsetmişken, dizüstü veya masaüstü bilgisayar yerine mini PC satın almanızın birkaç belirgin nedeni vardır:
Boyut : "mini" adı zaten size bunu söylediğinde, bu şaşırtıcı gelmemelidir. Küçük gövdesi sayesinde taşınabilir, hafiftir ve kolayca saklanabilir.
Fiyat : Bir mini bilgisayarın fiyatı masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarla karşılaştırırken, kesinlikle çok daha uygun fiyattadır.
Çok Yönlü : Bir mini PC'nin içindeki parçaları istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz, hatta ister TV'niz ister bilgisayar monitörünüz olsun hangi monitörü kullanmak istediğinizi seçebilirsiniz.
Enerji Tüketimi : Mini PC'ler, daha az güç gerektiren düşük enerji tüketimleriyle tanınırlar.

Mini Bilgisayar Nasıl Çalışır?
Diğer bilgisayarlar gibi, bir mini bilgisayarın da bir CPU'su ve belleği vardır, yani aslında normal bir bilgisayarla aynı şekilde çalışır.
CPU'nun, bir işlemi gerçekleştirmek için ALU'yu kullanarak ve ardından sonucu belleğinde depolayarak bellekten alarak komutu yürüteceği yerden çalışırlar.


Mini PC'ler Mobil Çip Kullanıyor mu?
Geçmişte, mini PC'ler tipik olarak mobil çipler kullanıyordu. Bunun nedeni, dizüstü bilgisayarlar gibi mobil cihazlarda kullanılmak üzere tasarlanmış olmalarıdır.
Ancak, daha yeni mini PC'ler masaüstü yongaları kullanmaya başladı. Bunun nedeni, mini PC'lerin artık daha çok masaüstü bilgisayar yerine kullanılmasıdır.


Mini PC ne için kullanılır?
Küçük boyutları ve düşük fiyatları ile mini PC'ler giderek daha popüler hale geliyor. Ancak bir mini PC ile tam olarak ne yapabilirsiniz?
Bir mini PC, gündelik mail işleri, webde gezinme ve hatta bir oyun konsolu gibi kullanılabilir .


Mini PC Oyun İçin İyi mi?
Geleneksel olarak çoğu mini Mini PC gaming olarak tasarlanmamıştır. Pek çok oyunu makul bir kare hızında oynayabiliyor olsanız da, performansları modern oyunlar için yeterli değil.
Genel olarak konuşursak, sıradan bir oyuncuysanız, oyun dizüstü bilgisayarı veya kişisel bilgisayarı satın almak için tonlarca para harcamanıza gerek yoktur. Her zaman bir mini PC Oyun için satın alabilir ve içindeki parçaları yükseltebilirsiniz! Spesifikasyonlara gelince, sürekli gecikmeyi önleyecek 30 ~ 40 fps sunacak bir grafik kartı için en az 2 GB veya 4 GB seçilmeli. İşlemci için i5 yeterli olacaktır. RAM olarak 16 GB yeterli olacaktır ve her zaman 250 GB HDD'ye sahip Mini Bilgisayar kasası seçilmelidir.

 

Mini PC Tavsiye ediyormusunuz, almalı mıyım?
Mini PC'ler kasa olarak daha küçük oldukları için, bir zamanlar sınırlı yükseltme ve performans yetenekleri nedeniyle alay edildi. Ancak son gelişmeler bu algıyı değiştirdi, bazı mini PC'ler artık en yeni oyunları bile çalıştırabiliyor.
Bir masaüstünün özelleştirme özelliklerinden ve gücünden yoksun olsalar da, bunu başka yollarla telafi ederler. Ancak, yeni cihazınızın avantajlarından yararlanabilmeniz için diğer çevre birimlerinin hazır olduğundan emin olmalısınız.

DEVAMINI OKU